Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mihin näistä opiskelemaan: Helsinki, Turku ja Tampere

Vierailija
06.01.2019 |

Opiskelujen (yliopisto) perässä muutto siis toivottavasti kesällä edessä, mutta kaupunki mietityttää. Kertokaas siis kokemuksia kyseisistä kaupungeista ja etenkin niissä opiskelusta! Tällä hetkellä olisin kallistumassa Turkuun tai Helsinkiin päin...

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
06.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä menisin Turkuun. Siellä on näistä vaihtoehdoista kohtuullisimmat vuokrat. Muutenkin ihan kiva kaupunki minusta. Helsinki opiskelijalle tosi kallis. Tampereellakin kalliit vuokrat ja lisäksi siellä pyörii nykyään aika hämärää sekakäyttäjä porukkaa ihan keskustassakin. Talvella ei ihan niin pahasti pistä silmään mutta kevään tullen kyllä taas.

Vierailija
2/5 |
06.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

No Helsinkiin tietenkin, jos mahdollista! Kaikki, joilla on kunnianhimoa ja jotka pääsevät, tulevat Helsinkiin (elleivät sitten lähde ulkomaille), eli ensinnäkin parhaat opettajat Suomessa ja myös muut opiskelijat ja opiskeluilmapiiri on parempaa kuin maakuntakaupungeissa. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
06.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

https://yle.fi/uutiset/3-5432237

Yliopistojen ovet aukeavat helpommin ruotsinkielisille

Ruotsinkieliset nuoret pääsevät helpommin opiskelemaan yliopistoihin ja korkeakouluihin kuin suomenkieliset nuoret. Ruotsinkielisten kiintiöillä ja helpotuksilla turvataan ruotsinkielisten palveluita. Tulevaisuudessakaan koulutusmahdollisuudet eivät ainakaan heikkene, kun ruotsinkielisten lääkärien, juristien ja opettajien koulutusta ollaan lisäämässä.

Tänä syksynä Helsingin yliopiston lääketieteellisen tiedekunnan ruotsinkielisten kiintiöön pääsi opiskelemaan kahdeksan pistettä heikommilla tuloksilla kuin suomenkieliselle puolelle. 30 opiskelijan ruotsinkielisten kiintiöstä täytettiin vain 26, loppujen koepisteet olivat liian huonoja.

Oikeustieteelliseen tiedekuntaan hakeneista ruotsinkielisistä pääsi sisään yli 23 prosenttia pyrkineistä, kun suomenkielisistä 18 prosenttia. Myös taloustieteitä opiskelemaan otetaan ruotsinkielisiä opiskelijoita suhteessa suomenkielisiä enemmän.

http://toniahva.puheenvuoro.uusisuomi.fi/263425-miksi-ruotsinkielinen-p…

Otetaan esimerkiksi Helsingin yliopiston lääketieteen koulutusohjelma (2018):

* Suomenkieliseen ohjelmaan pisterajana oli yli 98 pistettä, kun ruotsinkieliseen ohjelmaan pääsi 91 pisteellä.

* Suomenkieliseen ohjelmaan hakijoista yliopistoon pääsi alle 5 prosenttia hakijoista, kun ruotsinkieliseen ohjelmaan yli 10 prosenttia hakijoista.

Vierailija
4/5 |
06.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tamperetta en suosittele. Tämä kaupunki on ihan ihme kuosissa juuri nyt. Ei tänne kannata tulla. Moni asia huonosti, ja keskustassa pyörii noita nistejä ihan liikaa. Toivottavasti meno muuttuisi tulevaisuudessa, mutta ei mikään viittaa siihen että muuttuisi.

Itse täällä joudun olemaan töiden vuoksi, mutta en viihdy kaupungissa yhtään. Onneksi päivät menevät töissä.

Vierailija
5/5 |
06.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos nyt lähtisin opiskelemaan, niin lähtisin Helsinkiin. Opiskelin itse Tampereella, ja suurin osa opiskelukavereistani muutti heti valmistumisensa jälken töihin pääkaupunkiseudulle. Järkevintä on mennä heti suoraan Helsinkiin, kun siellä on kuitenkin kaikki työpaikat, varsinkin korkeakoulutetuille.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä kaksi