Olkaa tarkkana noiden Apulan koirapentujen myyjien kanssa
Joku kauppaa rajan takaa tuotuja pentuja vaillinaiset (epämääräiset) rekisteritiedot, "huvikseen" otin yhteyttä. Ensin oli 1 urospentu myynnissä, nyt siellä on samanikäinen narttupentukin ilmestynyt myyntiin, hinnat 1400e, älkää hyvät ihmiset vaan ostako. En viitsi rotua mainita tässä nyt, varmaan useissa rodussa vastaavaa pentukauppaa käydään.
Kommentit (3)
Kotimainen myyjä oli tuokin, mutta pennut tuotu jostain muualta, epämääräinen printti josta rekisteristä oli kuvien liitteenä!! Syy miksi hän myy 12 viikkoista pentua oli, että oma aikuinen narttu ei siedä sitä ja omaan jalostuskäyttöön hankkinut muka sen pennun. Ja kas kummaa nyt siellä on myynnissä lisää näitä 12 viikkoisia pentuja. -ap
Salakuljetetaan Virosta tai Venäjältä? Yhden pennunparereilla tuodaan useampi koira?
Komppaan, Apulassa liikkuu ihan järkyttävät määrät epämääräisiä myyjiä. Kotimaisia suuri osa, mutta myös noita ulkomaalaisia.
Älkää ikinä ostako paperitonta rotukoira ihan varmasti pentutehtailun tulos tai "hyvän ja tunnetun" kasvattajan välipennut.
Sekarotuisissa välttäkää näitä muotimixejä, eli kalliit pikkukoirasekoitukset, pitbull-muut ja nämä husky-rotweiler-sakemanni-susi-yhdistelmät.