Turhat tapaturmaiset kuolemat - traagisia, mutta itse aiheutettuja menehtymisiä?
Tarkoituksena ei ole moralisoida vaan muistella tapauksia vuosien varrelta. Jokaista huumeisiin kuollutta muusikkoa ei tarvitse muistella, siksi tuo sana "tapaturma" otsikossa.
Aloitan:
Vuoden 2010 saunomisen MM-kisat, joissa menehtyi venäläinen Vladimir Ladyzhensky ja pahasti loukkaantui suomalainen Timo Kaukonen. Ruumiinavauksessa selvisi, että Ladyzhenskyn käyttämät voimakkaat kipulääkkeet ja puudutevoide aiheuttivat menehtymisen yhdessä saunan äärimmäisen kuumuuden kanssa.
Muita?
Kommentit (15)
Se joku eiffel-tornista hypännyt liitolaitemies jonka tumpsahdukseen huipentunut lento jopa päätyi filmille. Tämä siis wanha juttu...
Harrastaja sukeltajat. Tosi korkeat riskit ja pitää vaan mennä.
Minä kun olen kuullut että turhaa on vain paavin pallit, nunnan nännit ja johtokunnan kokous ilman palkankorotuksia.
David Carradine hirtti itsensä vahingossa thaimaalaisessa hotellissa harrastaessaan autoeroottista asfyksiaatiota (suomeksi siis r*nkkasi kuristaen itseään samalla - tämä on kuulema kiihoittavaa joistakuista).
Juhannuksena kännipäissään veneilijät.
Ihmiset, jotka eivät käytä heijastinta ja kuolevat liikenneonnettomuudessa.
Pyöräilijät, jotka eivät talvella käytä kypärää, valoa ja/tai kunnon heijastimia.
Näistä vaaroista kampanjoidaan JOKA VUOSI ja silti niitä kuolemia tapahtuu.
Ne nuoret miehet jotka noin. 10 v. sitten kuolivat häkämyrkytykseen joillain isoilla festareilla (Provinssi ehkä). Olivat grillanneet kännipäiten teltassa.
Kaikki urheilussa ja extreme-lajeissa sattuneet onnettomuudet, voiko turhempaa kuolemaa olla? Esim. Ayrton Senna ja muut surmansa saaneet kuskit + kelkkailijat ja alppihiihtäjät. Jotenkin iän mittaan itsestä on alkanut tuntua että kilpa- ja extremeurheilu on ihan turhaa ja en ymmärrä, miksi urheilijoita palvotaan. Jonkun Sennan ymmärrän koska antoi niin paljon rahaa Brasilian köyhille, muuten urheilijat lähinnä ovat kunnostautuneet vaan omissa lajeissaan ja yksityiselämä on rempallaan.
Vuosina 2011-2017 koko maailmassa on kuollut ainakin 259 ihmistä selfietä ottaessaan.
Se kiinalainen kattokiipeilijä daredevil. Tippui pilvenpiirtäjän katon reunalta, kun teki leuanvetoja siinä, eikä päässyt kiipeämään takaisin katolle. You tubessa löytyy video.
Vierailija kirjoitti:
Vuosina 2011-2017 koko maailmassa on kuollut ainakin 259 ihmistä selfietä ottaessaan.
Joo. Nämä tämmöiset tapaukset: https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005719994.html
Kehonrakentaja ja malli Greg Plitt kuoli 37-vuotiaana yrittäessään juosta junaa nopeammin, tilanteesta oli tarkoitus tulla mainosvideo Plittin verkkosivuille.
Vierailija kirjoitti:
Kehonrakentaja ja malli Greg Plitt kuoli 37-vuotiaana yrittäessään juosta junaa nopeammin, tilanteesta oli tarkoitus tulla mainosvideo Plittin verkkosivuille.
Kuka tahansa juoksee nopeammin kuin juna.
Se joka siellä USAssa änki itsensä siihen pieneen onkaloon, jäi jumiin pää alaspäin ja kuoli sinne.
Isoäitini veli kännipäissään tukehtui oman oksennukseen. Ikää oli noin 30.