Kokemuksia IKEAn paistinpannuista?
Onko teillä kokemusta IKEAn paistinpannuista? Lähinnä kiinnostaa teflonpannut. Prismasta ostetut Tefalin pannut ei kovin kauaa kestä vaikka meillä käytetään ainoastaan puu ja muovilastoja, ei mitään teräviä pannulla. Silti teflonpinta menee helposti rikki
Kommentit (15)
Meillä ei ole pinnoitettua, mutta pinnoittamaton sensuell-sarjan pannu löytyy. Jos on yhtään verrattavissa pinnoitettuihin, on yksi parhaista pannuista mitä olen käyttänyt. Paistuu pihvit, vihannekset ja kananmunat tarttumatta ja helppo puhdistaa. Eli jos pinnoitetut on samaa laatua, suosittelen.
Olen ostanut niitä halpoja ja ne menevät piloille tosi nopeasti ja herkästi. Mutta eipä kovinkaan halvoista voi ajatella, että kestävät kauempaa kuin vuoden tai kaksi.
On ollut paljon paskempia kallimpia merkkejä. Mutta käsittääkseni ikean paistinpannujen laatu on huonontunut.
Ostin kirppikseltä Ikean paistinpannun hinta 2 e. Vuoden ollut käytössä, ei naarmuja, ei polta pohjaan.
Oon maksanu itteni kipeeks kallista paistinpannuista eikä ne kestä edes vuottakaan. Nyt ostan ikeasta pannun aina kun menee huonoksi, kestää vähintään saman kun noi kalliit, pitempäänkin, mutta ei kirpaise enää niin paljon hankkia uutta.
Meillä OUMBÄRLIG-sarjaa ja tosi hyvä ollut.
Olen niitä 365-pannuja ostanut mutta nimi on vissiin joku muu nykyään. Toimivat ihan hyvin vuoden tai kaksi ja sitten uusi tilalle.
Vierailija kirjoitti:
Meillä OUMBÄRLIG-sarjaa ja tosi hyvä ollut.
Sama. Ja ennen sitä sen edeltäjää, saman näköistä, nimeä en muista. Kestää yhtä kauan kuin Hackmannin Kovanaamat, mutta maksaa vain kaksikymppiä.
Tefalit (ainakin ne vähän kalliimmat) ovat todella laadukkaita ja kestävät parhaimmillaan noin kymmenisen vuottakin lähes päivittäisessä käytössä. Sitä pannua ei vain pidä käristää yksinään levyllä, vaan nopea pohjan kuumennus haluttuun lämpötilaan -> ruoka pannulle. Pannua ei myöskään pidä pestä ns. ihmesienillä tai teräsvilloilla ym., vaan ihan tiskiharjalla (ensin tarvittaessa liotus).
Tefalin pannut kestävät pidempäänkin kuin Swiss Diamondit tai ns. keraamiset pannut.
Minulla on Ikean paistinpannu ja toimii hyvin. Ostin sen muutama vuosi sitten ja on säilynyt hyvänä.
Hyvin paistaa ja ovat kevyitä. Ja on huomattu ettei kalliit painavat pannut kestä juuri sen paremmin. Luulen ettei ole ympäristöllekään haitallisempaa ostaa uutta kevyttä pannua entisen tilalle ja viedä vanha metallinkeräykseen. Niihin painaviin muka laadukkaisiin menee kuitenkin enemmän materiaalia valmistukseen ja energiaa kuljetukseen.
Mulla on ollut nuo Ikean Kavalkad pannut 7 vuotta nyt käytössä. Hyvin on kestäneet. Pinnoitteet eivät ole vielä kuluneet yhtään eikä ole vielä mitään tarvetta hankkia uusia. Maksoivat yhteensä 7,99€ 2 pannua joten hinta-laatusuhde ihan kohdallaan :D
Kai nyt jollain on`?