Miksi trendikkäät perunafoobikot syövät kuitenkin bataattiranskalaisia pikkurilli pystyssä?
Bataattihan on paljon makeampi kuin peruna, mutta on sitten olevinaan kai hienoa kun ei ole suomalaista perusruokaa? Perunalle yökötellaan mutta samalla syödään bataattia elostellen.
Äly hoi älä jätä.
Maistoin bataattiranskalaisia pari viikkoa sitten, en pystynyt syömään, todella yököttäviä.
Kommentit (17)
Uunijuureksissa bataatti menee mutta en käytä muuten.
Niinpäx.
Mieluummin perunaa, kiitos.
Eihän perunassa varsinaisesti mitään vikaa ole, mutta itseäni kyllästyttää kun sitä on koko iän syönyt. Bataatti on ihan kivaa vaihtelua.
bataatin glykeeminen indexi on pienempi. sopii paremmin esim. diabeetikolle.
Tykkään molemmista. Onko se sitten jotenkin parempaa että yököttelee bataatille mutta tykkää perunasta? Ihan makuasioitahan ne on.
Bataatissa on parempi ravintosisältö.
Vierailija kirjoitti:
Bataatissa on parempi ravintosisältö.
Ei pidä mitenkään yksiselitteisesti paikkaansa.
Minulla tulee perunasta maha kipeäksi ja saan lisäksi kammottavan hajuiset ilmavaivat. Bataatti ei aiheuta oireita. Jos et tykkää bataatista, niin ei sitä ole mikään pakko syödä. Minä toisinaan syön, kun se on omasta mielestäni hyvää.
Taidat olla aika vanha? Ei kukaan ”trendikäs” syö tai käytä ilmaisua ”pikkurilli pystyssä”.
Peruna ei maistu millekään ja siitä tulee maha kipeäksi.
Bataatti on ihanaa ja maistuu hyvälle.
Bataatti on oikeasti paljon terveellisempi ja ainnerikkaampi, kuin peruna. Maistuu vaan sokeri pyllyltä.
Eihän bataatti ole edes mitään sukua perunalle.
Itse en syö (tai ainakin koitan välttää) perunaa, koska siinä on niin paljon huonoja hiilareita (vältän myös valkoista riisiä ja pastaa sekä valkoista leipää). Bataattia sen sijaan syön mielelläni ihan kaikissa muodoissa, ranskalaisinakin.
Vierailija kirjoitti:
Bataatti on oikeasti paljon terveellisempi ja ainnerikkaampi, kuin peruna. Maistuu vaan sokeri pyllyltä.
Kun ei ole. Ainoa missä bataatti erottuu erityisen paljon kaikista muista on betakaroteenin ja A-vitamiinin määrä. Suolaa bataatissa on paljon perunaa enemmän, sekä rasvaa.
Söin tässä juuri uunissa paahdetut bataatin puolikkaat, joiden päällä oli glaseeraus soijasta, inkivääristä ja valkosipulista. Päälle vielä keoksi piparjuurella maustettua majoneesia, sitruunamehussa ja karkeassa sinapissa marinoituja kikherneitä, granaattiomenan siemeniä ja saksanpähkinää. Ai että oli hyvää ja kauniskin annos!
treffit kirjoitti:
Eihän bataatti ole edes mitään sukua perunalle.
Itse en syö (tai ainakin koitan välttää) perunaa, koska siinä on niin paljon huonoja hiilareita (vältän myös valkoista riisiä ja pastaa sekä valkoista leipää). Bataattia sen sijaan syön mielelläni ihan kaikissa muodoissa, ranskalaisinakin.
Sä olet juuri tollanen bataattielostelija, joka ei tiedä mistään mitään, hiihtää vaan trendien perässä.
Itsekään en tykkää bataatista ollenkaan juuri sen makeuden takia. Mutta suomalaisessa perinteisessä ruoassa on aika paljon imeliä makuja joten en sinänsä ihmettele että Suomessa on suosittua.