Pitkäaikaistyötön miettii: kuinka monella tavalla olenkaan onnellisessa asemassa moneen työssäkäyvään verrattuna
Minulla ei ole velkaa lainkaan. Olen hoikka, olen nätti, sairauksia ei ole. Minulla on aikaa laittaa ruokaa ja miettiä maailman menoa. Ei ole vastuuta isoista asioista. Saan nukkua pitkään ja valvoa myöhään. Monta aihetta kiitollisuuteen.
Kommentit (5)
Onnea ap. Olen ollut kesäkuusta asti vasta työtön, mutta mikäs tässä kun kotona viihtyy. Minullakaan ei ole oikein mistään vastuuta kun ei ole lapsiakaan. Enemmän rahaa voisivat kyllä antaa, olisi kiva käydä välillä vaikka teatterissa.
Kumpi mieluummin, rento elama ja pieni elake tai sitte joutuu iskee jonku varakkaan papan joka kustantaa elakkeellaki,vai suorittajan raskas elama vahalla rahalla alusta loppuun?xD
Takuueläke on sen 740? kuukaudessa, ei jaksa tarkistaa.
Jos nyt painaisi töitä muutaman kymmen vuotta, niin saisikohan sitä lisättyä satasta kuukautta kohti.
Hieman epäilen, joten mieluummin otan nyt siedettävän kokoisen työttömyyskorvauksen, elän nauttien vapaudesta ja omaehtoisesta elämästä ja saan eläkkeellä jokusen satasen vähemmän massia kuin joku koko ikänsä paskaduunia tehnyt kansalainen.
Elämä on valintoja ja minä valitsin näin :-)
Kyllä tässä pian 56 vuotiaana, työttömänä naisena, mieluummin töitä tekisin, kuin työttömänä pyörisin senttejä laskeskellen. Kun vaan kelpaisi töihin ikäiseni.Tänään kävin hoitamassa pankissa erästä asiaa ja hävetti, kun virkailija näki saldoni. Häpeän olla työtön ja köyhä. Onko nyt alkanut
taas kokoomuksen vaalikampanja, meidän työttömien halveksimiseksi? Että taas muistutetaan äänestäjien mieliin, kuinka laiskoja ja työtävieroksuvia olemme? Pohjustetaan "suurten" etuuksien leikkausta?
Töihin sieltä, nuori kaunis nainen.
Huono provo. Ei yhtään naurata, kun miettii tulevaa olemattoman suuruista eläkettään.