Onko täällä ketään jonka koira olisi kuollut yhtäkkiä?
Ilman että olisi ollut mitään edeltäviä oireita? Kaverin koira löytyi pihalta kuolleena. Suusta tuli verta. Noin 30minuuttia aikaisemmin oli vielä kunnossa, kuten ollut aina ennenkin. Aikovat teetättää ruumiinavauksen, jotta kuolinsyy selviäisi.
Ihan kauheaa :( Itselläkin koiria ja aloin miettimään että mikä voi aiheuttaa tuollaista. Joku syöpä tai kasvain?
Onko kenelläkään kokemuksia? Mitä tapahtui ja selvisikö kuolinsyy?
Kommentit (8)
Meillä koira kuoli kans aika nopeasti, mutta syyllinen oli isäntä, joka lopetti sen ampumalla. Eipä kärsinyt koira pitkään.
Tuskin on rotanmyrkystä kyse. Harvaan asuttua seutua, lähin naapuri noin 1 km päässä.
AP
Onko maataloutta lähellä? Rottia ja hiiriä myrkytetään, ne voi myrkkyä syötyään vielä hetkenmatkaa kävelläkin ennen kuin kuolevat. Irtokissat ja koirat syö raadot ja saa myrkyn sitä kautta.
Toinen vaihtoehto, olisko koiralla ollut rakenteellista vikaa kurkun verisuonissa tai muualla ruuansulatuskanavassa, eikä oo vaan huomattu, nyt sitten puhkesi?
Söi pihalta jotain muuta sopimatonta mikä repi sisuskalut?
Minkä ikäinen koira oli? Meidän 19-vuotias kissa kuoli yllättäen. Eläimelläkin voi pettää jokin elin, tulla esim. sydänkohtaus.
Kasvain joka puhkesi, rakenteellinen vika joka yhtäkkiä lauennut, söi terävän kiven tms joka puhkaisi suolen... Vaihtoehtoja on monia. Ruumiinavauksessa se selviää.
Myrkytit koiran ja toivot ettei syy löydy?