Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koska olet viimeksi syönyt velliä? :)

Vierailija
21.10.2018 |

Meillä oli joskus lapsuudessani pääruokana velliä, ruisvelli oli pahaa mutta mannavelli ihanaa ja makaroonivelliä sai kun oli sairaana :)

Ja ei, en ole kuusikymppinen peräpohjalainen vaan nelikymppinen kaupungissa kasvanut kakara. Velli jotenkin hävisi kasarilla muilta kuin vauvoilta ja viimeksi söin velliä ehkä 30v sitten.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
21.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuosi tai pari sitten mies teki makaronivelliä. Itse en ollut sellaista ikinä syönyt, kuten en vauvavuoden jälkeen muitakaan vellejä, mutta mies muisteli sen olleen lapsena suurtakin herkkua. Minä olin vastikään maistattanut miehellä omaa lapsuuden harvinaista herkkuruokaani, perunplössei.

Makaronivelli ei kelvannut lapsillemme (alle 3v), eikä se enää ollut oululaisen miehenkään suussa samanmoista herkkua. Ei siis jäänyt ruokalistaamme.

-30v Satakuntalainen

Vierailija
2/5 |
21.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Parhaat vellit söin ikuisuus sitten hoitoapulaisena päiväkodissa. Saimme syödä ämpäriin jääneen vellin, jotta sitä ei tarvinnut laittaa biojätteeseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
21.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

On myös pinaattivelli ja perunavelli jotka ovatkin oikein hyviä ruokia.

Vierailija
4/5 |
21.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viime jouluna, kun keitin riisipuuron tarkoituksella vellimäisen ohueksi, että siitä jämästä saa jäähdyttyään sopivan paksuista puuroa myöhemmin tarjottavaksi.

Vierailija
5/5 |
21.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

50 vuotta sitten. Ja toivottavasti pääsen hautaan ilman, että tarvitsee mokomaan koiranoksennukseen koskaan enää koskea. Ampukaa mieluummin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi kolme