Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Remontti-Reiskat apua

Vierailija
11.10.2018 |

Katsellut tässä asuntoa, mutta ei viitsisi turhan takia alkaa taas siihen rumbaan, että juoksee pankissa, kiinteistönvälittäjällä ja kämpällä ja miljoonissa muissa paikoissa. Asunnon esittelyssä on tämä tieto ”Remonttia vaativa talo. Ainakin olohuoneen ja ruokailuhuoneen lattia on purettava betonilaattaan asti auki ja uusittava asianmukaisesti. Myös kellaritila vaatii saneerausta ja osa väliseinien alaosasta. ”

Kattavat rapsat on saatavilla ja jos alan asiassa etenemään, vien ne ammattilaiselle arvioitavaksi tottakai. Enimmikseen kiinnostaa, onkohan tämän kuuloiset rempat automaattisesti todella kalliita? Kyseessä alle 100 neliöinen omakotitalo, rakennettu 60-luvulla, jossa on selvästi juuri kyseisissä huoneissa tehty lattiat uudestaan, eli onko tehty liian tiiviiksi mahdollisesti? Jos joku osaa yhtään heittää mitään mahdollisia kustannusarvioita, mitä tämmöiset yleensä tulevat maksamaan niin olisi hienoa!

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
11.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei voi sanoa tällä perusteella. Pitäisi tietää, mikä on lattian rakenne ja mitä siellä on ollut vialla. Kulut voi olla muutamasta tuhannesta muutamaan kymmeneen tuhanteen. Ei auta kuin mennä katsomaan, mieluusti jonkun asiantuntijan kanssa!

Vierailija
2/10 |
11.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki noilla lähtötiedoilla annettavat arviot ovat arvauksia tyyliin: "Sano joku luku!". Jos löydät terveen talon, vaikka kalliimman, osta mielummin se.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
11.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hometalo? Älä osta. Tiilitalo? Siis lattia purettava auki, koska laatasta on tullut kosteutta puuosiin, ja väliseinien alaosat ovat ottaneet kosteutta. Käytännössä koko lattia purettava auki,  ja koko asunnon väliseinät, jos haluaa olla varma että kuivaa ja homeetonta on. Koska purussa ne homeitiöt ihan varmana leviää joka paikkaan, jos ei tehdä kunnolla remontoivan alueen tai tilan eristystä, ei siitä tule tervettä asuntoa...aidon asian osaavan ammattilaisen löytäminen tähän remppaan voi olla hyvin haasteellista. Tarjoaisin korkeintaan tontin  ja liittymien hinnan.

Veikkaan 100000 euroa, jos riittääkään. Kävin kesällä vastaavanlaisen näytössä, tosin siinä ei ollut kellaria vaan tasatontilla valesokkeli. Oli tehty kuntotutkimus.  Alapohjan mikrobiarvot oli siinä rajalla, no yhtään asiaa tajuava älyää että jos ei alapohjaa aukaise ja korjaa ja uusi salaojia, niin kyllä ne arvot siitä vielä nousee. Tässä tapauksessa se alapohjan korjaus vaatii koko asunnon sisäpuolista purkua. Lisäksi ulkoa puuttuivat tiiliseiniin kuuluvat tuuletusraot, eli joka kolmannen tiilen väleissä pitää olla rako.

Yhä näkyy olevan myynnissä. Hintapyyntö 248 tuhatta....

Vierailija
4/10 |
11.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vesivahingoilta kuulostaa. Tarkista salaojat ja perustuksen rakenne. Vaadi täysi kuntotarkastus. Itse en missään tapauksessa ostaisi jos on ollut vesivahinko Ja korjaukset tekemättä.

Vierailija
5/10 |
11.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa homeelta.

Vierailija
6/10 |
11.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ei voi sanoa tällä perusteella. Pitäisi tietää, mikä on lattian rakenne ja mitä siellä on ollut vialla. Kulut voi olla muutamasta tuhannesta muutamaan kymmeneen tuhanteen. Ei auta kuin mennä katsomaan, mieluusti jonkun asiantuntijan kanssa!

Erittäin todennäiköinen KOSTEUSVAURIO ja voi olla hometta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
11.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

60-luvulla rakennettu talo eli siellä on maanvarainen betonilaatta, jota ei ole perustettu asianmukaisesti. Sen päälle on varmaankin koolattu lattia, johon kosteus on noussut laatasta. Seinien pystytolpissa voi myös olla kosteutta. Remontin kustannukset riippuu siitä mitä laatan alla on ja missä kunnossa se on. Yleisesti ottaen vähän pottumaisia ja hankalia korjata. Suositeltava tapa on piikata vanha laatta pois, kaivaa maata alta pois, laittaa kapillaarikatkosora, eristää alhaalta päin ja valaa uusi lattia. Toki maaperän tyypistä ja sokkelista riippuen ei välttämättä ole mahdollista.

Vierailija
8/10 |
11.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitoksia kaikille vastanneille! Tilanne on siis se, että asunnon hinta on nyt tippunut hyvin alhaiseksi ja remonttiin pystyisi helposti pistämään 10 000-15 000€ jos siitä tosiaan saa ongelmattoman. Omien vaatimusten takia on ollut todella hankalaa löytää asuntoja, jotka vastaavat tarpeita.

Ymmärrän, että tietämättä ei pysty sanomaan mitään tarkkaa arviota, mutta mietein vain juuri sitä, että onko nämä helposti älyttömän kalliita remppoja. Viimeksi sain täältä heti hyvin kattavan epäilyn, mitä voisi olla vialla ja osui täysin oikeaan, osasi kaveri sanoa juuri rakennusvuoden perusteella mahdolliset viat. Homeiset jätän kyllä ostamatta, mutta ehkäpä käyn tämän sitten katsomassa, ainakin ne raportit tarkastuksista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
11.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

15t€ on pieni raha kun tuollaisia remontteja jähdetään tekemään. En ostais.

Vierailija
10/10 |
16.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

En lähtisi ostamaan kohdetta, mikä voi sisältää useita yllätyksiä. Kustannukset karkaavat nopeasti käsistä , jos kaiken remontin joutuu teettämään ulkopuolisella. Yksikään ammattilainen ei ole kiinnostunut käyttämään aikaa epämääräisten töiden hinnoitteluun. Talon osalta, jos et tiedä mitä ostat, älä osta.

Kun on selvillä mitä remontteja aiot teettää on helpompi lähteä hakemaan remontintekijää. Tässä yleensä ensimmäisenä ihmisillä on käytössä puskaradio, mutta tänä päivänä löytyy verkosta helposti erityyppisiä sivustoja joista löytää apua remontteihin. Jos haluaa puhtaasti hintakilpailuttaa kannattaa kokeilla https://www.urakkamaailma.fi sivustoa. Jos hakee pienempää toimijaa, jonka toiminta voi olla joustavampaa kannattaa katsoa http://www.remonttiagentti.com tyyppisiä sivustoja.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä kahdeksan