Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka monen neliön suuruinen asunto olisi ihanteellinen jos on 1-2 lasta?

Vierailija
09.10.2018 |

Meillä on tällä hetkellä yksi taapero ja ehkä tulevaisuudessa voisi tulla toinenkin lapsi jos on tullakseen. Tällä hetkellä meillä on noin 70 neliömetriä ja tämä tuntuu aika pieneltä mutta voi olla myös että tässä on vain huono pohjapiirros.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
09.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielestäni neliömäärällä ei ole juurikaan merkitystä. Huoneiden lukumäärä olisi tärkeämpi. Molemmille lapsille omat huoneet ? Huoneet voi itsessään olla vaikka kuinka pieniä, kunhan toimii. Oma huone jo tulevaisuuden koulunkäynnin kannalta olisi minusta hyvä olla, olkkari tai keittiö sitten se, missä koko porukka kokoontuu.

Vierailija
2/8 |
09.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meille on riittänyt 90 neliötä. Sijainti oli meillä tärkein eli keskustakoti lähellä kaikkea. 3 makkaria koska lapsia on kaksi. Ja 2 vessaa.

Joku 120 neliötä oli unelma koska silloin olisi vierashuone/työhuone. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
09.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ne neliöt vaan pohjaratkaisu, huonemäärä ja paljon on valmis luopumaan omasta mukavuudestaan (lasten mukavuus on kaikkein pahin paikka tinkiä). Nuoret lapset voi vielä nukkua samassa huoneessa, mutta viimeistään yläasteiässä omiin huoneisiin tai vähintään iso huone jaettuna kahtia siirrettävillä seinillä tmv. Vanhempien mukavuudenhalusta voi olla oma makuuhuone tai neliöitä säästäen nukkua olohuoneessa esim. levitettävällä sohvalla. Eli kannattaa olla vähintään kolmio, mieluiten neliö tai isompi.

Vierailija
4/8 |
09.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos aikoo pitempää asua niin kannattaa muuttaa kävelymatkan päähän alakoulusta. Helpottaa kummasti elämää kun lapset pääsee itse helposti ja mahdollisimman turvallisesti kouluun.

Vierailija
5/8 |
09.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen kahden lapsen yh. Meillä on 70m2 kolmio. Kaikenlaisia huonejärjestelyitä on tehty esim vaihdettu lastenhuoneen ja olohuoneen paikkaa. Periaatteessa voisivat jakaa saman huoneen kun ovat lähes saman ikäiset, 6v ja 7v. Mutta ovat eri sukupuolta, toinen haluaa pinkkiä ja kimalletta, kun taas toinen kaikkea poikamaista. Ovat myös unirytmiltään erilaisia, toinen iltavirkku ja toinen aamuvirkku, tämä on aiheuttanut runsaasti riitatilanteita. Lisäksi toinen on sottapytty ja toinen tavaransa huolella järjestyksessä pitävä. Meni kesällä totaalisesti hermot siitä tappelemisesta mitä yhteinen huone aiheuttaa, että molemmat saivat sitten omat huoneensa. Nyt rauha maassa. Itse nukun olohuoneessa, toisella puolella mun sänky ja yöpöytä, toisella puolella olohuoneen kalustus. Kyllä alan kaivata omaakin rauhaa ja huonetta, joten 4h asuntoa ollaan etsimässä.

Neliöillä ei mielestäni ole väliä, vaan huoneiden lukumäärällä.

Vierailija
6/8 |
09.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

120 neliöö olis varmaan hyvä, mutta tärkeämpi on tosiaan hyvä pohja ja asunnon läheisyys esim koulujen suhteen. Lisäksi tietty se, että asuntolaina on mitoitettu sopivasti suhteessa tuloihin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
09.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asuin lapsena 85m2 neliössä. Oli ihan riittävä, kun oli olohuone, vanhempien makuuhuone ja kaksi lastenhuonetta.

Maalla samalla rahalla olisi varmaan saanut 200m2 omakotitalon.

Vierailija
8/8 |
09.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on tällä hetkellä yksi lapsi ja toista yritetään ja meillä noin 105 neliötä, kolme makuuhuonetta, lapsille omat, jos haluavat (jos nyt edes saadaan toista). Tämä tuntuu koon puolesta hyvältä ja isolla tontilla niin on hyvä laskea koira ja lapsi pihalle juoksemaan :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä kolme