Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä on perimmäinen syy siihen että lapset piirtelevät, värittävät

Vierailija
08.10.2018 |

kehityksen kannalta

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
08.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hienomotoriikan kehittyminen. Kyllä lapset kehittyvät ilman piirtelyä ja värittelyäkin, ja hienomotoriikan kehittymistä, mutta koulunkäynnin kannalta on hyvä olla nuokin taidot hanskassa.

Vierailija
2/2 |
08.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

On hienoa, että lapset luonnostaan tykkäävät tehdä asioita, jotka kehittävät heidän valmiuksiaan myöhempää elämää varten. Lapset yleensä rakastavat värejä ja piirtäessä näkee heti työnsä tuloksen. Heillä mielikuvitusta ja monet piirtävät siihen liittyviä mielenkiinnonkohteita kuten prinsessoja tai örkkejä.

Jos lapsi pitelee kynää ensimmäisen kerran eskarissa, niin hän lähtee kouluhommiin takamatkalta. Paitsi, että kynänkäyttö on sinänsäkin tärkeää, se auttaa myös muun hienomotoriikan kehittymisessä. Myös käden ja silmän yhteistyö kehittyy piirtäessä ja värittäessä.

Lapsi härjoittelee luonnostaan siinä myös tarkkuutta, keskittymistä ja huolellisuutta; on hienoa, kun pystyy värittämään niin, että väri pysyy viivojen sisällä. On erittäin opettavaista ottaa itselleen tavoite, ja tehdä työ valmiiksi asti huolellisesti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi kaksi