´Meillä ulkoillaan säällä kuin säällä!`
Miksi leikkipuistot on sitten tyhjillään aina kun sataa? Tosi usein kuulee tuota vanhempien suusta mutta ei siellä puistoissa ketään näy huonolla säällä eikä muutenkaan ulkona. Meillä ei ulkoilla sateessa koska lapsetkaan eivät siitä silloin pidä. Muuten ulkoillaan päivittäin, tuuli tai pakkanen tai pieni ropsiminen ei haittaa mutta ei me sateella lähdetä puistoon. Käydään silloin mummolassa tms.
Kommentit (4)
Minä voin ainakin ihan suoraan myöntää, että emme ulkoilleet ikävällä säällä lapsen ollessa pieni, saati silloin kun oli vauva. Ihan terve ja kehittyi motorisesti normaalisti, eikä myöskään hyppinyt seinille jos ei päässyt joka päivä ulos.
Me sateella kömmittiin metsässä tai käytiin päiväkävelyillä. Ulkoiltiin eri paikoissa juurikin, kun kaverit oli sisällä.
Kyllä vaan ulkoiltiin säällä kuin säällä, kun esikoinen ei olisi millään muutenkaan ollut paikoillaan. Piti käydä sitä virtaa kuluttamassa ulkona. Pääsin helpommalla, kun kaksi kertaa päivässä jaksoin pukea meidät ja ulkoilla. Yötkin tuli silloin nukuttua kuin pieni lapsi. ;)
Jos nuorempi oli kipeä, eikä ulos päässyt, niin se oli silkkaa helvettiä silloin. Sittemmin mies pystyi pitämään etäpäiviä, että pääsi esikoisen kanssa ulkoilemaan silloinkin.
Esikoinen täytti juuri kahdeksantoista. Innokas urheilija ja pätevä lukiolainen.
Me jäädään sateella aina omaan pihaan, kuivalla ilmalla puistoon. En tiedä miksi näin :D
En ole kuullut kenenkään sanovan noin. Paitsi päiväkodissa. Siellä se porukka on pakko viedä välillä pihalle vaikka satais viikon putkeen.