Mitä ajatuksia herättää: neljäs lapsi tekeillä, aiemmista rankka synnytyksen jälk. masennus.
Siis tuttavani yrittää verenmaulla neljättä lasta. Kaikista kolmesta aiemmasta hän on sairastunut vakavaan synnytyksenjälkeiseen masennukseen ja on ollut viikkoja sairaalahoidossa :( Tiedän vierestä seuranneena, että mies ja lapset vastasyntyneestä lähtien ovat olleet kovilla äidin puuttuessa :(
En ole vasrma, pystyisinkö itse enää lapsia hankkimaan samassa tilanteessa.
Muiden ajatuksia?
Kommentit (11)
Ja nainenhan voi tulla raskaaksi ilman miestä? Niinhän? Haistelee vain miehen kalsareita niin puff vain ja on raskaana. Just joo. Meillä siihen tarvitaan kaksi. Eikö muilla olekaan näin? :O
Olen aivan ihmeissäni. Kertokaa mullekin niksit raskautua ilman miestä!!
ei se PÄÄSE!! Ku se joutuu sinne! Kun menee psykosiin tai tulee synn jälk masennus niin ei siinä äiti tajua paljo tästä maailmasta, vaan kiikutetaan sinne sairaalaan.
Joillakin jo raju hormonitoiminta laukasee tuon. JA joillakin se tulee todella rajuna synnytyksen jälkeen, siis ne hormonimuutokset!
t. 6
Ei ole varmaan kivoja kokemuksia olleet nuo masennuskaudet, ja silti vielä uskaltaa riskeerata saadakseen antaa elämän vielä yhdelle lapselle.
Onhan tilanne varmasti miehelle ja lapsille vähän aikaa rankka, mutta oikealla hoidolla syn. jälk. psykoosistakin palautuu aika nopeasti omaksi toimintakykyiseksi itsekseen ja (jopa av:n kriteereillä) hyväksi äidiksi. Moni muu mielenterveyden oneglma on paljon pidempikestoinen ja riskialttiimpi uusimaan ilman jotain noin selvää laukaisevaa tekijää (hormonimyrsky).
Jos mietitte miehen elon rankkuutta tuon kauden ajan miettikääs kaikkia niitä äitejä, jotka mies on jättänyt pysyvästi yh:ksi pienen vauvan ja isompien lasten kanssa. Toi on kuitenkin vähän eri juttu.
Eiköhän tämmösistä asioista päätetä ihan yhdessä puolison kanssa?
Liekkö se äiti yksin päätöksiä tekee!
kirjoittaa viisaita sanoja. Vielä löytyy fiksuja naisia!!
Ja mitä se rankkuus miehelle, ei oo päivääkää kantanu lasta tai synnyttänyt. Tai no joo vähä aikaa kiveksissä kantanut joo.
Totta mitä 12 sanoi.
t. taas 6
Niin ja mieshän ihan vahingossa panee sen vaimon paksuksi. Hups vain, ku pääs livahtamaan.:O Voi mies parkaa. Kyllä käy sääliksi. Voi voi. Kyllä miehellä on kovat paikat. Miksei laita sit johtoja poikki?!?!?! jos niiiiin vaikeeta on.. Voi voi miehet on niin raukkoja, säälitään niitä! Ihan äiti veren makusuussa vauvoja hommaa. JA mies ei voi mitää. voi voi.
Kyllä miehet ovat sitten säälittäviä reppanoita, kun eivät itse voi asialle mitään.
joo, mahtaa mies raukalla olla kestäminen, Voi ei, itketään yhdessä.
t.6
Silkkaa kärsimystä tulossa lapsille.
Eikö siinä aviomiehellä ole mitään sanomista? Ei varmaan ole helppoa perheelle, jos ei nyt sitten äidillekään. Kuulostaa siltä, että äidillä on ehkä muitakin ongelmia kuin tuo masennus. Ehkä jokin pakkomielle siitä, että neljäs lapsi tekisi elämästä jotenkin parempaa. Ehkä hän haluaisi saada vielä positiivisen synnytyskokemuksen noiden kolmen masennuksen jälkeen. Mutta eikö se ole niin, että nuo pahat synnytyksenjälkeiset masennukset tuppaa vaan kertautumaan eikä niinkään häviä yks kaks...?
eikä toi sun ystävä oikeastaan ajattele lapsiaan lainkaan jos ei tuon verran pistä heidä eturiviin. Mikä ois tärkeämpää - olla kotona äiti joka voi suht hyvin ja yrittää että lapsilla on hyvät oltavat. Tai ajattelee että " minä haluan vauvan ja ei väliä vaik lapset sit ovat ilman mua viikkoja kun voin huonosti" . Niin, kerro sinä? Uskon että sun ystävä on edelleen masentunut tai vielä pahempaa, koska ei tuossa tilanteessa ajattelisi neljättä lasta.