Luetellaan työttömyyden hyviä puolia
Kommentit (16)
Jos tekee 300:lla egellä keikkaa ja opiskelee työttömyyskorvauksella niin tulee yhtäaikaa paremmin toimeen kuin perus velaksiopiskelija tai matalapalkkatyössä oleva.
On aikaa ja energiaa marjastaa ja sienestää. Ommella vaatteita, kutoa villapaita. Kesällä/syksyllä voi päivät pitkät keitellä hilloja ja mehuja sekä tehdä pikkelsejä ja vaikka herkkukurkkuja. Ehtii juosta tarjousten perässä. Voi jo heti aamusta lähteä rantaan jos on kaunis kesäpäivä.Jaksaa ja ehtii tehdä slow foodia. Kaalikääryleitä ja karjalanpaistia., leipoa leipää ja hauduttaa uunipuuroa. Saa nukkua ja valvoa koska haluaa. T. työssä pakosta
Voi tarkastella yhteiskuntaa sen ulkopuolelta. Roskan perspektiivistä tekee yllättäviä havaintoja.
Ennen vanhaan työttömät olivat vapaaherroja ja -rouvia. Olivat kai sitten liiankin kadehdittuja, kun heidät piti brändätä puutteenalaiseksi. Työttömillähän on paljon sellaista, mitä työläisillä ei. Esimerkiksi aikaa, vapaus päättää omista asioistaan ja tekemisistään, rajattomat mahdollisuudet kehittää ja tutkia asioita, kehitellä kaikenlaisia ideoita. Vaatimaton elämä opettaa nauttimaan pienistä iloista, työläisen aistikokemus on vaan niin turrutettu, että sopeutumisaika huomaamaan tällaiset ilot ja nyanssit on pitkä.
Lainasin tämän viisaalta ihmiseltä.
Saa nukkua kunnon 8 h:n yöunet, kun ei työt stressaa ja herätä aamuyöstä klo 5.
Aamulla saa syödä rauhassa aamiaista ja lukea lehteä, kun ei ole kiire minnekään.
Koti on aina siisti, kun on aikaa siivota ja pitää paikat kunnossa.
Ruoka on monipuolisempaa, on aikaa etsiä ja kokeilla uusia reseptejä. On aikaa tehdä monimutkaisempiakin ruokia.
Koira saa enemmän liikuntaa ja leikitystä. Itse saa enemmän liikuntaa.
On aikaa harrastaa.
Työttömänä näkee sen, että työ identiteetti olikin vain palanen palapelistä mitä elämäksi kutsutaan.
Työttömyysaikoja muistellessa nousee päällimmäisenä mieleen se että sai nukkua kunnolla. Kroppa voi selkeästi paremmin. Jaksoi liikkua ja siitä vielä palautuikin!
Aika palautua vuosikymmenten burn outeista homeisissa työpaikoissa. Siis työpaikoista useat on jo purettu, kirjaimellisesti.
Muuten, oletteko tallentaneet poistettuja ketjuja, kun tässä on aamulla lukemiani?
Monesti, kauniina kesäaamuina, juodessani aamukahvia vaimoni kanssa omakotitalomme puutarhassa, vertaan elämäntapaamme entisajan kuninkaallisiin.
Hedonistista, vain omaan hyvinvointiimme tähtäävää elämää, runsaine vapaa-aikoineen, runsaine ravintoineen ja naurettavan hintaisine viihdepalveluineen.
Nousemme ylös yleensä ennen kahtatoista, lueskelemme aamun lehtiä netistä, valmistamme suuritöisiä aterioita, nautiskelemme viikonloppuisin punaviiniä kynttilänvalossa, kuljeskelemme kiireettömästi luonnossa tai vietämme kesäöitämme kallioilla ja kukkuloilla öistä linnunrataa tarkastellen.
Nukumme kun olemme väsyneitä, rakastelemme kun siltä tuntuu, lähdemme kiertelemään kirpputoreja kun kotona lojuminen alkaa pitkästyttää ja tämän kaiken me saavutimme vain syntymällä oikeaan aikaan tähän fantastiseen maahan, jossa jokaisella on mahdollisuus koulutuksen ja sinnikkyyden avulla saavuttaa hyvinkin korkea elintaso ja riittävän suuuuuuuuri veroprosentti.
Kiitos teille siitä :-)
Mä oon niin stressaantunut ja ahdistunut työttömyydestä ja tästä epävarmuudesta että nukun jopa huonommin kuin herätyskelloaamuina, saan kyllä iltaisin unta mutta herään neljän tunnin jälkeen ja pyörin koko loppuyön ja mietin miten pärjään. Uniongelmat johtavat siihen että jatkuvasti haahuilen kuin zombie väsyneenä. En jaksa edes siivota. Hyviä puolia on se että saan lähetettyä lapset kouluun aamuisin. Eikä tarvinnut kesällä miettiä miten lapset selviävät kesälomansa jos itse olisi töissä.
Mulla työttömyys johtuu pelkästään saamastani fyysisestä vammasta. Jos olisin työkykyinen niin töitä alallani riittäisi niin paljon kuin vain ikinä jaksaisin tehdä. Valitsin alan ihan jo työtilanteen mukaan ja sitten kävi näin :(
Saa olla koko päivän ilman housuja eikä tarvitse käydä suihkussa
Ei tarvitse kylmillä ilmoilla lähteä aamulla ulos palelemaan. Voi rauhassa juoda aamukahvia. On enemmän aikaa filosofoida, irrottautua käytännön velvollisuuksista.
Olen fyysisen sairauden takia työkyvytön. Mieluiten tietysti olisin terve, mutta kaikkea ei voi saada. Sen sijaan on hyvä ajatella optimistisesti tilanteesta, jossa on.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Työttömyys tekee ihmisestä nöyrän.
Pitkittynyt työttömyys köyhän.
Ja pitää muistaa mitä hengessään köyhät saavat...
Nostan vaikka palstalla tapahtuukin taas outoja, enkä ole enää varma onko tämä aihe pääsy kielletty-tavaraa.