Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minulla genitaaliherpes ja olen aivan kauhuissani.

Vierailija
07.12.2007 |

Voinko enää harrastaa seksiä ilman kondomia, etten tartuta toista? Entä jos/kun haluan toisen lapsen?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietysti pitkässä parisuhteessa, jossa on aktiivinen seksielämä, on tartunta mahdollinen, sillä joskus oireita (herpesrakkuloiden puhkeamista) ei huomaa heti alkuvaiheessa. Itselläni ja miehelläni on molemmillanyt sekä ylä- että alapään herpesvirus. Minä tartutin jo lapsuudessani saaman huuliherpeksen huomaamattani mieheen ja mies nuoruudestaan asti kantamansa genitaaliherpeksen minuun, vaikka yritimme olla varovaisia.



Onneksi meillä kummalakaan ei tuo genitaaliherpes oirehdi kovin aktiivisesti. Ehkä kerran vuodessa. Ja lääkäristä saat ihan pyytämällä zovirax- tai valavir- pillereitä, jotka vievät oireet pois hyvinkin tehokkaasti, kun pillereitä rupeaa ottamaan saman tien kun vain epäileekin oireiden olevan ilmestymässä (kutinaa tms.). Näitä ko. pillereitä voi syödä myös oireiden estoon, jos tuntuu, että oireilet usein. Ei minua ainakaan nämä herpes-virukset ole kauheasti käytännössä haitannut, vaikka se tietty vähän noloa onkin olla " kantaja" . Huuliherpes-viruksesta kärsii kuitenkin joka viides suomalainen, ja genitaaliherpeskin on aika yleinen ja " harmiton" sukupuolitauti.



Itse sain ainokaiseni ennen tätä genitaaliherpes-tartuntaa, joten en tiedä kokemuksesta, miten vaikuttaa. Käsittääkseni se on kyllä tärkeä tieto tulevan raskauden kannalta. Muuten viruksesta ei ole raskaudelle tai vauvalle mitään haittaa, mutta oireet eivät missään nimessä saa olla päällä synnytyksessä (voi kai tarttua vauvaan hengitysteitse, ja olla todella vaarallista). Saat todennäköisesti estolääkitystä raskauden loppumetreillä.

Vierailija
2/3 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse sain genitaaliherpeksen n. 5 vuotta sitten. Ensireaktio oli todella raju, olin viikon sairaalassa. Sen jälkeen herpes ei ole uusiutunut, enkä nykyään edes muista sen olemassaoloa... Mieheni kanssa harrastamme seksiä ilman kondomia, eikä hän ole saanut tartuntaa minulta. Myös papa-näytteeni on aina ollut normaali, eikä minulla ole ollut muitakaan tulehduksia tms. vaivoja. Sain ensimmäisen lapseni puoli vuotta sitten. Raskausaikana en tarvinnut estolääkitystä, eikä herpes uusiutunut edes synnytyksessä, vaan synnytin normaalisti alateitse. Lapsellani ei virusta ole todettu. Herpes ei siis ole vaikuttanut elämääni millään lailla. :)



Tsemppiä sinulle ap! Tiedän että aluksi herpeksen saaminen on shokki, mutta kyllä se siitä, elämä jatkuu. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
07.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuli vaan mieleen, jos voi olla " piilevänä" vuosikausia +jos kaikilla oireet eivät ole pahoja---> ei edes huomaa sitä yhtä rakkulaa tmv.



Näkeekö herpeksen (jos ei ole oireita sillä hetkellä) sukupuolitauti testissä?



Olisi varsin ikävää, jos kumppanilla tietämättää on tauti, ja saa tartunnan, ja itselle tauti tulee pahana:(



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi neljä