Soisitko peruskoulun opettajille merkittävän palkankorotuksen?
Kommentit (47)
Palkka ei ole mikään tosi hyvä, mutta ei kyllä työnmääräkään. Lyhyet päivät hyvillä lomilla verottavat palkkaa.
Aamulla olen klo 7 jälkeen lähtenyt töihin, vetänyt kuusituntisen ja sen päälle pari vanhempaintapaamista. Monistin kokeita tunnin ja sitten lähdinkin klo 16 kotiin. Nyt täällä kotona teen huomisen päivän eli valmistelen ja korjaan vielä kokeet.
Työ on kevyttä, työaika (myös ne paljonpuhutut ekstratyöt) on lyhyt ja lomat älyttömän hyvät.
Esimerkkinä yhden opettajan tämä työpäivä: Aamulla n. klo 8. 15 töihin. Joka 45 min jälkeen 15 minuutin tauko. Ei tänään edes välituntivalvontaa. Kotiin lähtö n. klo 13. 30.
Matematiikan kokeita korjasi kouluavustaja. Ei tarvinut sitten illalla ottaa niitäkään mukaan.
Muutama viikko sitten vietetty viikon syysloma. Joululoma lähestyy. Työtkin alkaa vasta 7. 1.
Ei kovin raskaalta kuulosta. Kivasti ehtii hoitaa omia menoja pöivän päätteeksi.
Joten kyllä nykyinen palkka vastaa työn vaativuutta.
PS. Ja se rankka opetustyö, kyllähän opettajan oppaasta pystyy tunnin vetämään. Ei vaadi valmisteluja kovinkaan paljoa.
Joka luokkaan täytyy sovittaa omat metodinsa, koska luokat ovat niin yksilöllisiä.
Mutta ainahan näissä keskusteluissa löytyy näitä lusmu-esimerkkejä, ja niitä, jotka todella näkevät vaivaa työnsä eteen, vähätellään.
Kannattaa miettiä, kenen haluaa opettavan lastaan, ensin peruskoulussa, sitten jatko-opinnoissa. Jo nyt miehet ovat hylänneet alan, ihan vain palkan vuoksi.
kai se sairaanhoitajan hommakin hoituu helposti lääkärikirjan kanssa... ja kokin homma keittokirjan kanssa. Tule kuule selvittelemään päivää murkkuikästen kanssa opeoppaan kera! Kun ei vanhemmat meinaa pärjätä kotona yhden kanssa niin mieti sitten 25 kanssa luokassa. Samaa mieltä olen myös minä nelosen kanssa ; pitkät päivät, paljon kotitöitä ja stressaavaa ihmissuhdehommaa. Tervetuloa vaan alalle jos on niin helppoa! Mistä muuten mahtaa johtua, että niin moni ope vaihtaa alaa... eivät kai sitten haluu ilmasta rahaa
T. aineenope
päivät lyhyitä ja palkka hyvä verrattuna tehtyyn tuntimäärään ja lomiin. Kun olin opettajana, ajattelin että työ on yhtä raskasta kuin mikä tahansa työ. Nyt olen ollut muulla alalla muutaman vuoden ja täytyy todeta, että opettajana palkkani tuli helposti ja lomat olivat aivan mahtavat. Mielestäni palkka vastaa hvyin työn vaativuutta/käytettäviä tuntimääriä.
Minä tein ainakaan molempia. Suunnittelin koko kevään kokonaisuuden, mutta myös yksittäiset tunnit esim. kerran viikossa.
Kiitos työsi tuloksesta, jota nyt paikkailen. -aineenope
Kyllä minä aineenopena joudun suunnittelemaan joka ilta myös seuraavan päivän yksittäiset tunnit! Tietenkin tiedossa on koko kurssin aihekokonaisuus, mutta ei sillä tarkkuudella tunteja vedetä läpi. Jokainen kalvo ja tehtävä on suunniteltu
nimim. oikeesti opettajan työtä tekevä
opettajalla on oma kirjansa eli opettajan opas. Ja sieltä löytyy ihan kysymyksetkin mitä voi oppilaislta kysyä, ei tarvitse omia aivojaan rasittaa.
Ja kokemusta opettamisesta kyllä on alaluokilta. -6
Tarkoitin sitä, että harva ope kai suunnittelee syksyllä että " 14. huhtikuuta 7C -luokan kanssa käymme läpi verbien imperatiivin" .
Suunnitelma kai tehdään niin että lukuvuoden alussa jaksottain/kuukausittain suunnitellaan aihepiiri noin suunnilleen ja vasta lähempänä ko. ajankohtaa suunnitellaan tarkempi tuntisisältö.
Näin olen ainakin usean huomannut tekevän.
yläasteella joudun kyllä ihan itse suunnittelemaan kysymykseni...
Nämä av-mammat, jotka jaksaa lyhyistä päivistä jauhaa eivät kestäisi opettajana viikkoakaan (huom. oikeana opettajana, ei sijaisena, jolla ei kokonaisvastuuta + lisätöitä ole)
10, joka ei vieläkään ole löytänyt sitä opettajan opasta. Eikä joka ryhmälle edes voisi esittää samoja kysymyksiä.
kokemuksestani. Se, että pidin opettamista helppona työtä, ei tarkoita sitä, että olisin tehnyt työni huonosti :). Jännä, että kertomani kokemukseni opettajana olosta saa noin negatiivisen vastauksen. Eikös se ole mukava asia, että joku ei ole pitänyt työtään raskaana ja liian vaativana? Ehkäpä opettajille tekisi hyvää käydä välillä kokeilemassa jotakin muuta työtä. Luulisin että sen jälkeen he ymmärtäisivät oman työnsä tuomat etuudet.
eli ei ne ala-asteen opet ansaitsekaan enempää kuin saavat!
Vierailija:
10, joka ei vieläkään ole löytänyt sitä opettajan opasta. Eikä joka ryhmälle edes voisi esittää samoja kysymyksiä.
Reilun palkankorotuksen ansaitsisivat ehdottomasti luokanopettajat. Se palkka on niin ala-arvoinen!