Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi tykkäät omista facebook-päivityksistäsi?

Vierailija
07.09.2018 |

Olen ihmetellyt tätä jo pitkään, kun eräs facebook-kaverini lähes poikkeuksetta tykkää omista päivityksistään tai painaa niihin sydäntä.

Eikö se, että ylipäätään kirjoittaa sen päivityksen tai linkkaa netistä jotain facebookiin, kerro jo sen, että tämä on postaajan mielestä hyvä juttu? Voisin kertaluontoisesti ymmärtää sen jonkinlaisena tehokeinona tai vaikka ironisena eleenä, mutta tää mun kaveri ihan oikeasti tykkää melkein jokaikisestä omasta jutustaan.

Onko täällä ketään, joka tekisi myös näin ja joka osaisi kertoa mistä on kyse? :D

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
07.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä tiedän, että jotkut pienyrittäjät tykkäävät omista työhönsä liittyvistä päivityksistään, koska Facebookin algoritmi nostaa silloin sitä päivitystä enemmän esille. Yksi kaveri valitti, että se on tyhmää - mutta ilman sitä hänen esittelemänsä työt katoavat uutisvirrasta.

Sitä, miksi "siviilihenkilöt" tykkäävät peruspäivityksistään en osaa selittää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla