Kehtaako nykyään antaa häälahjaksi alle 100 e?
Onko tuosta 100e/pariskunta tullut sellainen normisumma? Vaikuttaako vähempi nuukailulta?
Kommentit (20)
En antaisi kenellekään lahjaksi noin paljon.
Jos ei rahaa ole, sitä ei anneta. Antakoot ne joilla sitä on komerot täynnä.
Ennen annettiin leivänpaahdin, silitysrauta tai puukkosarja. Nykyään vain raha kelpaa.
Totta kai kehtaa. - Hieman toki riippuu, kuinka läheisiä hääpari on. Omille lapsille saattaisin haluta antaa enemmänkin. Sen sijaan jollekin sellaiselle parille, jonka kutsusta on jäisi mielikuva, että minut, korjaan meidät (kumppanini ja minut) on kutsuttu vain tavan vuoksi (e. joita emme itse koe erityisen läheisiksi), niin saattaisin harkita antavani vähemmänkin.
Ei minulla ole rahaa mitenkään älyttömästi, mutta kyllä se 100e on häälahjaksi aika sopiva.
Tietty jos on köyhä tai pienituloinen niin sitten vähempi, mutta jos on ees kohtuuliset tulot ~2000e/kk niin kyllä se 100e pitäisi kyetä antamaan.
100 e/pari taitaa olla aika tavallinen summa nykyään. Sitten tietenkin lähisukulaiset saattavat antaa enemmänkin, kun taas vähävaraiset/työttömät/opiskelijat voivat mielestäni hyvin antaa vähemmänkin.
Opiskelija voi antaa 50, muuten satku parilta on kyllä vähän.
Ups. En ole ollut häissä vieraana yli kymmeneen vuoteen. Kukaan ystävistä tai sukulaisista ei avioidu. Ei ole tarvinnut siis ajatella, että häihin tosiaan saa helposti uppoamaan satoja euroja, varsinkin jos matkustaa ja yöpyy toisella paikkakunnalla. Jos kutsun saisin, kyllä säästäisin niin että saisin sen oman osuuteni (50 e) kasaan.
Vierailija kirjoitti:
Opiskelija voi antaa 50, muuten satku parilta on kyllä vähän.
Kuten joku täällä jo osuvasti kirjoittikin, niin kyllä sopiva määrä (sata euroa tai alle) riippuu hieman siitäkin, kuinka läheien hääpari on kyseessä. Mutta kummalliseksi maailma on mennyt, jos hääpari pohtisi kovin paljon sitä, kuinka paljon tai vähän joku mahdollisesti haluaa heidän hääkassaansa rikastuttaa; vaikka ymmäränkin erinomaisesti sen, että joku selkeästi ja ymmärrettävästi ilmaisee halunsa saada häälahjaksi rahaa. - tosin olin edellä ymmärtäväni, että asian häälahjan rahan määrästä esille ensimmäisenä nosti häihin osallistuva, eikä hääpari tai kumpikaan naimisiin menevistä.
Kysytkö tuota kun vähän aika sitten oli juttu jossa ei annettu häissä mitään?
Vierailija kirjoitti:
Ei minulla ole rahaa mitenkään älyttömästi, mutta kyllä se 100e on häälahjaksi aika sopiva.
Tietty jos on köyhä tai pienituloinen niin sitten vähempi, mutta jos on ees kohtuuliset tulot ~2000e/kk niin kyllä se 100e pitäisi kyetä antamaan.
Että noin viitisen prosenttia kuukauden nettotuloista häälahjaan.. "Hmm" Mitäköhän tähän pitäsi sanoa... Onneksi häitä ei ole joka, edes joka toinen viikonloppu. Ja, jos tai kun häät vietetään jossain "vähän" kauempana, niin ei tuo häälahjaan varattava summa edes riitä, vaan syntyy ja muodostuu muitakin kuluja helposti.
Up... Kyselen siksi, kun tuli kutsu häihin enkä ole ollut vielä koskaan vieraana häissä (paitsi lapsena perheen mukana). Monessa paikkaa tuli vastaan tuo 100 e/pari. Ja monet ohjeet joissa vähemmän olivat puolestaan viime vuosikymmeneltä.... Jos 2000-luvun alussa annettiin 50 e/pari, ehkei se ole enää korrekti summa? Mutta mielipiteitä/kokemuksia kaipaisin
Jokainen päättää ihan itsekseen, mitä kehtaa ja mitä ei.
Mielestäni tavispariskunta => minimi 100 euroa. Lapsista lisää oman harkinnan mukaan.
Jos on rahasta tiukkaa niin vähempi käy (hääpari varmaan tietää sen ja on lähettänyt kutsun tietäen, että rahaa ei ole, mutta silti haluaa teidät juhlimaan).
Oon opiskelija ja annoin 30e. Tunsin morsiamen mut en sitä miestä.
Minusta 50euroa per nenä on ihan ok. Jos alkaa mennä siihen että pitäisi ottaa itse takkiin useita satasia (sis. polttarit) että menee toisen juhliin, niin täytyy kyllä miettiä osallistuminen vähän tarkemmin. Raha ei tosiaan kasva puissa.
Annoin ystäväpariskunnalle 40€. Ja ei niin läheiselle parille 20€, koska toinen heistä on varakkaasta perheestä ja saa edelleenkin vanhemmiltaan rahaa. En nähnyt mitään järkeä kasvattaa heidän matkakassaansa.
Olen itse pienituloinen.
Vierailija kirjoitti:
Oon opiskelija ja annoin 30e. Tunsin morsiamen mut en sitä miestä.
Vaikka olisit tuntenut molemmat, niin minusta ainakin aivan kelpo summa; vaikka muitan kyllä itse opiskelijana stressanneeni kenties liikaakin vastaavissa tilanteessa, että kuinka paljon olisi hyvä summa. - Minut pelasti kerran se, että yhden kerran saatoimme isommalla joukolla antaa enemmän kuin kukaan yksin. - Hieman happamia muistoja taas on jäänyt siitä, että olen ollut mukana maksavana osanottajana polttareissa, mutta myöhemmin en saanut kutsua häihin.
Kyllä minusta kaikki summat väliltä 50-80 on ok. Alle 50 (siis kahdelta) alkaa vaikuttaa vähältä.
Kehtaa tietenkin. 50€ on minusta ihan hyvä.