Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yksineläjä, paljonko sinulla menee rahaa ruokaan?

Vierailija
25.08.2018 |

Kuukaudessa.

Kommentit (29)

Vierailija
1/29 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

300 - 400 €

Mukana työpaikkalounas. En koe olevani kovinkaan säästäväinen.

Vierailija
2/29 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu paljonko minulla on rahaa käytössä. Vakio on varmaan n. 120-150 euroa, mutta jos on isommat tulot niin helposti menee 300. Ruoka on sellainen mihin tykkään käyttää kaikista eniten rahaa ja jos olisi mahdollisuus niin söisin ulkona useita kertoja viikossa, nyt jos on varaa käydä kerran viikossa lounaalla niin se on jo luksusta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/29 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

150-200e

Vierailija
4/29 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

N 300.

Vierailija
5/29 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole laskenut, mutta paljon, varmaan muutama satanen. Töissä menen joka päivä lounasravintolaan syömään ja kotiin ostan lähinnä jotain pientä (leipää, jogurtteja, rahkaa, hedelmiä, vihanneksia jne.)

Vierailija
6/29 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole koskaan laskenut. Syötävä on ja rahaa menee sen verran kuin sitä sattuu olemaan käytettävissä. Syön kyllä reilusti esim. tuoreita vihanneksia sillä tykkään hyvästä kasvisruoasta ja maksan mieluummin terveydestä kuin myöhemmin sairasteluista. Toisaalta ostan useimmiten sesongin kasviksia niin ei ne kovin tyyriitä silloin ole. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/29 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alle satanen ja muutama lisäravinne.Enää ei ole edes kiusausta tuhlata ruokakaupassa.

Vierailija
8/29 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

400 e

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/29 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työpaikkalounaisiin menee 130e kuussa, sen lisäksi tarvitsen kuitenkin aamupalan ja iltapalan ja tietty viikonloppuisinkin pitää syödä, about 300 menee kaikkiaan.

Vierailija
10/29 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yli 300 helposti. Ostan luomua aika paljon. Avokadot on myös kalliita :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/29 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

400-500, en ymmärrä miten voisi säästää.

Vierailija
12/29 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

150-200e meni silloin kun asuin yksin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/29 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noin 250-300e, mutta jos oikeen pihistelisin niin luultavasti pystyisin käyttämään 100-150e. Tämä kohta onkin edessä, kun tulot tippuu reippaasti.

Vierailija
14/29 |
25.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

400-500, en ymmärrä miten voisi säästää.

No huhhuh, meillä menee miehen kanssa tuo summa kahdestaan ja ei edes tiukkaa tee, ostetaan terveellistä ruokaa ja sitä, mitä tekee mieli. Tarvittaessa saadaan myös nipistettyä kauppalasku 300 euron paikkeille, jos tarve vaatii.

Mutta siis yksin asuessa mulla meni noin 200e per kuukausi ja silloinkaan en pahemmin säästellyt tai vertaillut hintoja, vaan ostin sitä, mitä mieli teki.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/29 |
26.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

100e, kun ei ole enempää laittaa ruokaan. Tiukkaa kyllä välillä tekee

Vierailija
16/29 |
26.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

200.

Vuorotyöläisenä laitossektorilla, lämminruoka ja just niin monet välipalat ku vuoron aikana haluaa about 30€/kk.

Lopuilla perusvermeet himaan ja vapailla voi syödä välillä vaikka seisovassa pöydässä.

Vierailija
17/29 |
26.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luulin, että mulla menee jotain 200 mutta kun olen pitänyt kirjaa tämän vuoden niin keskimäärin 300-350 €. Siinä on kaikki muukin talous kuin ruoka: pesuaineet, juomat, paperit jne. Kyllä pystyisin pihistämään ja jonkun kk olen saanut 250 mutta 200 voisi olla tähtäin ja onnistuu kun suunnittelisi paremmin ja kävisi kaupassa harvemmin.

Vierailija
18/29 |
26.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sata euroa.

N29

Vierailija
19/29 |
26.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nämä on hyviä nämä 150 menee kuussa ja wn hintoja katsele!

Höpö höpö.

Eli joku 37 euroa viikosa ja sillä ostat herkkuja? Älä ihan oikeasti viitsi. Sillä ostais herkkuja ja laadukasta ruokaa max kahdeksi päiväksi.

Mulla on käytettävissä 50 euroa viikossa ja pihvejä tai lohimedaljonkeja voi vaan katsella kaupassa, niitä ei ole varaa ostaa kuin harvoin. Laatikkoruokia teen paljon. Juuri ja juuri selviän.

Vierailija
20/29 |
26.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Sata euroa.

N29

Huomenta Kokoomuksen vaalitoimisto!

Mietitte selvästi leikkauksia perusturvaan.

25 euroa vko. No kuule kerropa viikon ruokalistat. Painat varmaan 35 kiloa ja hampaat on tippuneet ja jalat riisitaudin vääntämät.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän seitsemän