Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yksineläjä, paljonko sinulla menee rahaa ruokaan?

Vierailija
25.08.2018 |

Kuukaudessa.

Kommentit (29)

Vierailija
21/29 |
26.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noin 120 työpaikkalounaisiin, minimissään satanen muuhun.

Vierailija
22/29 |
26.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lounaat kaupungilla työpäivinä vähän alle 200 euroa kuussa. Sitten S- mobiilin mukaan näköjään menee noin 250-300 euroa S-ryhmän kauppoihin. Niissä lähinnä käynkin. Mutta tuossa summassa on shampoot, vessapaperit, tamponit ym.

Lasken alkonkin silti ns. ruokakuluihin. Pari kertaa kuussa tulee haettua joku hyvä punkkupullo. Siihen menee rahaa. Sit jos laskis vielä ne kerrat, kun käy välillä iltaisin/viikonloppuisin ravintolassa syömässä niin summa alkaa nousta jo aika kamalaksi. Ruoka on Suomessa aika hintavaa. Varsinkin ulkonasyönti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/29 |
26.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työpaikkalounaisiin menee noin 100 e kuussa, muihin ruokakauppaostoksiin noin 200 e (mukana pesuaineet yms). En koe joutuvani tippaakaan tinkimään ruoasta, mutta ei tuolla nyt säännöllisesti mitään superkallista ruokaa osteta. 

Asun siis pääosin yksi, mutta pidemmät lomat vietän miehen luona. Kahdestaan ollessa ruokaan menee suhteessa paljon vähemmän rahaa...

Vierailija
24/29 |
26.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Noin 120 työpaikkalounaisiin, minimissään satanen muuhun.

Eli 25 eurolla viikossa ostat kahden vapaapäivän kokopäivän ruuat ja viiden päivän osittaiset ruuat?

Eli syöt kaurapuuroa, näkkileipää pelkällä margariinilla, makaronia ketsupilla ja juot hanavettä?

Silputko ilmaisjakelulehdet vessapaperiksi ja peset hiukset lähimmän ABC:n vessassa käsisaippualla?

Vierailija
25/29 |
26.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Veikkaisin, että 300-400 euroa. Työpaikan lounaisiin menee ehkä parisataa sen lisäksi.

Vierailija
26/29 |
26.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla menee noin 20 viikossa eli alle satanen kuussa. Tämä kyllä vaihtelee jonkun verran kun kuukaudetkin vähän erilaisia. En syö ulkona. Teen ihan perusruokaa, keittoja, laatikoita yms joista syön useamman päivän kerrallaan. Onneksi en ole nirso, eikä ole allergioita. Esimerkiksi itse tehty hernekeitto on tosi halpaa. Perunakilosta saa yhdelle jo ihan kivasti. Kiusaukset ja laatikot teen munamaitoon, joskus viikonloppusin laitan kermaa. Siitä tulee muuten aivan eri makuista. Kuin eri ruokaa söisi. Eineksiä en käytä, en jogurtteja, enkä mitään tuoremehuja. Teen kaurapuuroa aamupalaksi ja juon kahvia satunnaisesti. Kesällä poimin mustikoita pakkaseen, syksyllä puolukoita. Mustaviinimarjoja olen saanut yhdeltä tuttavalta. Teen osa-aikatyötä joten tulot ovat pienet. Saisin ruokaan kyllä menemään paljon enemmän halutessani. Tykkään hyvästä ruoasta ja ravintolaruoka... nam, nam. Mutta näin nyt mennään tällä hetkellä. Kun on osa-aikatyö, ehtii itse kokkailla ruokia, joten kompensaatiota tietysti siitä sitten jollain lailla. Hedelmiä syön liian vähän, koska ne on kuitenkin aika kalliita. Sama jotkut vihannekset. Porkkana on halpaa, sitä hyödynnän ja tietty kausituotteita. Salaatinsyönnin lopetin. Tuli niin kalliiksi. Salaatin kilohinta on aivan sikamainen. tarkoitan siis näitä ruukku- ym. pussisalaatteja joita nykyään myydään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/29 |
26.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

180-200 euroa.  Joskus sain 120 pudotettua, ihmettelen silti miten joku voi syödä noin halvalla.

Vierailija
28/29 |
26.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noin 700-800e. Tykkään hyvästä ruoasta ja käyn usein ulkona syömässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/29 |
26.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

200 e.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kuusi kaksi