Mitä teet puutarhassasi nyt elokuussa?
Oletko jo antanut syyslannoitetta? Onko jotain syksyrutiineita, jpihin olet ryhtynyt?
Omalla pihallani Espoossa näyttää vielä hämmentävän kesäiseltä. Kuivuus vaivaa edelleen kuten keväästä lähtien. Ne kukat, jotka kasvoivat ylipäätään, kukkivat yhä. Ei ole vielä ollenkaan syystunnelma. Ilmeisesti syyslannoite pitäisi kuitenkin antaa jo?
Kommentit (19)
Kunhan sais nuo omenat pois tosta nurmikolta ennenkuin lehdet tippuu ja alkaa taas se haravoimisrumba.
Kerään valmetilla ganjasatoa kuivumaan.
Kyllä, syysllannoite kannattaa antaa jo. Itse laitoin sen toissa viikonloppuna, ja muistaakseni pussin kyljessä luki ohjeena että se olisi hyvä laittaa elokuun alkupuolella - elokuun puolessavälissä.
Rakeet ovat aika kovia, ja koska täälläkään ei ole satanut, olen käynyt parina iltana kastelemassa tärkeimpiä puita ja pensaita hieman, että rakeet alkaisivat pikku hiljaa sulamisensa.
Muutoin puutarhassa on nyt mukava puuhailla, kun ei ole enää niin kuuma. Syksy on hyvää aikaa tehdä uusia istutuksia ja kaikenlaisia puutarhan kunnostustöitä, kuten uusia polkuja, laatoituksia jne.
On myös muumio-omenien keräilyä maasta, kuihtuneitten kukintoje poistamista, kuolleiden oksien leikkaamista. Valokuviakin kannattaa ottaa nyt puutarhasta kun kukat ovat suurina ja rehevinä, kuvia on kiva sitten talvella katsella ja suunnitella jo seuraavan kevään istutuksia...
Ja kunhan näen jossakin kaupassa tarjouksessa auringonvalolla latautuvia pihalyhtyjä, ostan niitä ja asettelen ne puutarhaan tunnelmaa tuomaan.
Vierailija kirjoitti:
Kerään satoa.
Sama, sipulit kuivumaan, härkäpavutkin alkaa olla valmiita, kesäkurpitsaa tulee runsaasti, sokerimaissikin menestyi hyvin kuumana kesänä, tähkät on isoja 20-25cm pitkiä.
Perunat on täyskokoisia mutta syyskuun loppuun saavat olla maassa.
Trimmerillä siistin tänään puutarhaa ja pihaa.
En mitään tai mahdollisimman vähän. Kai toi nurtsi on pakko ajaa vielä kerran pari ennen talvea.
Pidän puutarhani siistinä ympäri vuoden :)
Huvimaja pitäisi siivota. Ja pienet havukasvit kastella, että ne selviäisivät ensi talvesta.
Mulla on ruukuissa olevat kesäkukat menneet jo tosi huonoiksi. Myydäänköhän jossain jo kanervia? Milloin ne tulevat myyntiin?
Laitan lisää multaa, lannoitetta ja kuorikatteen pensasaidalla, laitan kukkapenkit uusiksi, ja istutan uusia kasveja. Pian leikkaan köynöskasveja alas ja korjaan laatoitusta.
Istutan alennsmyynnistä ostetut perennat ja pensaat. Leikkaan sellaisten kasvien kukkavanat, joiden en halua leviävän siemenistä. Poimin herukat.
Siinäpä se.
Luon lantaa. Helpoin puutarha ikinä, tehtiin aitaus ja otettiin siihen eläviä ruohonleikkureita niin ei tarvi mitään muuta pihakoristuksia. Eikä tarvi harmitella, kun ne kasvit kuitenkin nuutuu ja kuolee syksyllä viimeistään, eläimet ovat paljon helpompia.
Pidän puutarhajuhlia, ruokakutsuja ja kahvikekkereitä. Jos kylmä iskee, voimme mennä grillikotaan.
ja kerään satoa, joka kyllä kuivan kesän jäljiltä on vähän niukempi kuin aiempina vuosina.
Mitä teet eläimille syksyllä? Onko sopiva lampola vai panetko lihoiksi?
Menevät takaisin kotiinsa, ovat sukulaiselta lainassa.
Vierailija kirjoitti:
Istutan alennsmyynnistä ostetut perennat ja pensaat. Leikkaan sellaisten kasvien kukkavanat, joiden en halua leviävän siemenistä. Poimin herukat.
Siinäpä se.
Jaaha, eipä tarvitse tätäkään tehdä. Linnut olivat ehtineet ensin. Prkl.
Kokapensaat kukkii vielä, kohta saa satoa. ;D