Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koiraihmiset! Ristiside- ja nivelrikkoasiaa

Vierailija
13.11.2007 |

Voiko poikki oleva ristiside parantua itsestään, ilman leikkausta? Koira (7-v, saksanpaimenkoira/belgianpaimenkoira) sai tänään diagnoosin (luultavasti) poikki menneestä ristisiteestä ja samassa jalassa on jo ennestään huomattu nivelrikko. Lääkäri suositteli leikkausta ja nyt aika toiselle lääkärille kuvauksiin jne. Kuitenkin jostain keskustelupalstalta luin tästä itsestään paranemisesta.



Koiralla tällä hetkellä molemmat takajalat huonossa kunnossa, ei pääse ylös omin avuin ja kävely aika heikkoa. Nyt äsken tuli sentään pissa:) Nivelrikko vaivannut vasenta takajalkaa pitkän ajan ja nyt oikeakin takajalka alkaa nähtävästi oireilla koska sille koira on varannut painoaan enemmän. Pointtina siis tiedustella miten muilla on koirat vastaavassa tilanteessa toipuneet ja miten leikkaus on vaikuttanut? Ymmärsin että toipuminen on varsin pitkä ja vaikea prosessi, varsinkin isommalla koiralla.

Nivelrikkoon koira on saanut tarvittaessa särkylääkkeitä, nyt ajattelin kokeilla Seraquinia tmv.



Mutta sydäntä särkee kun katsoo tuota koiraa tuolla sängyssään. Mietin tietenkin myös sitä että pitääkö se päästää kärsimyksistään vai tokeneeko se tuosta... Toivottavasti joku osaa sanoa jotain!

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
13.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän koiralla oli ilmeisesti ristiside jonkin verran vaurioitunut, mutta ei kokonaan poikki. Parani itsekseen ja aika piankin (2 viikkoa lepoa ja särkylääkettä).



Yhden tuttavan koira leikattiin juurikin ristisidevamman vuoksi. Parani kyllä leikkauksen jälkeen mielestäni nopeaan = 3 viikossa oli ennallaan. Kyseessä kuitenkin nuori koira.



Niveliä ja nivelsiteitä vahvistamaan minä syötin tuon vamman jälkeen kuukauden tehokuurin Glucosaminia, jota myy ainakin Musti & Mirri. Kyseessä jauhe, joka lisätään ruokaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi seitsemän