Miksi jotkut kiihdyttävät, kun ohituskaista alkaa?
Mökkimatkalla tuli köröteltyä kymmeniä kilometrejä erään auton perässä. Ajoi satasen alueella 80-90 km/h, mutta ohituskaistan alkaessa kiihdytti jopa 120 km/h. Ohi ei päässyt kaahaamatta vaarallisesti. Eikä ole edes ensimmäinen kerta, kun tällainen tulee vastaan! Osaako joku selittää tällaisen käytösmallin?
Kommentit (21)
Moni muutenkin alkaa kiihdyttää, kun alat ohittaa, ei tarvitse olla edes ohituskaistalla.
Koska se, että tulee ohitetuksi, on sama tai jopa pahempaa kuin joutua seksuaalisesti alistetuksi.
Eivät uskalla pienemmällä tiellä ajaa, kun tulee iso leveä tie niin painetaan tallapohjaan
Toinen asia mitä en ymmärrä on kuskit jotka ajaa 100 km/h alueella 90 km/h, mutta jatkavat sitä myös 80 km/h alueella. Ettekö uskalla ajaa satasta? (Ja siis poislukien rekat, peräkärryn kanssa kulkevat tms)
Ja sitten nämä keräävät jonoa peräänsä. Entisaikaan rekkakuskeilla oli tapana pysähtyä levennykselle tai vastaavalle päästämään ohi takana oleva letka, jos sellaista oli kertynyt. Nykyään sellaista näkee harvoin.
Joku oli selvittänyt, että ihmiset eivät uskalla ajaa kapealla tiellä kovempaa, mutta kun tie levenee, niin sitten kyllä. Korostuu niillä kolmikaistateillä, jossa menee kaide keskellä. Ja sitten on näitä joilla nopeus vouvaa ihan muuten vaan kun ei osata pitää sitä tasaisena. Kesällä näitä tapaa enemmän kun on kesäkuskit ja kesäautot liikenteessä
Ei vaan jotkut, vaan ehdottomasti suurin osa.
Vierailija kirjoitti:
Koska se, että tulee ohitetuksi, on sama tai jopa pahempaa kuin joutua seksuaalisesti alistetuksi.
Nyt en tajunnut?
Alasti konttaaminen, wcnarttuna oleminen sträppärin hellimänä olohanon ihan parasta!
Vierailija kirjoitti:
Toinen asia mitä en ymmärrä on kuskit jotka ajaa 100 km/h alueella 90 km/h, mutta jatkavat sitä myös 80 km/h alueella. Ettekö uskalla ajaa satasta? (Ja siis poislukien rekat, peräkärryn kanssa kulkevat tms)
Oletko koskaan ajatellut että jotkut ajavat myös keliolosuhteiden mukaan eivätkä vain tuijota orjallisesti sitä liikennemerkkiä ja paina satasta jos keli ei salli? Jos keli sallii 90 ajamisen, niin sitä voi usein ajaa myös 80 alueella, koska se ylittää rajoituksen niin pienesti. Mutta jos keli ei salli niin ei sitä nopeutta voi nostaa vaikka tulisi se lupa ajaa 100. Paljon näkee toki niitäkin joilla ei ole mitään tajua kelin mukaan ajamisesta, ne ovat sitten niitä ketkä pohjoisen teillä ovat ojanpohjalla, siellä kun ei talvikeleilläkään useimpia teitä vaihdeta 80 rajoitukselle, vaan vauhti pitäisi osata itse sovittaa keliolosuhteisiin...
Aika monen ohituskaistan alkeassa myös nopeusrajoitus muuttuu 80km/h:sta 100 km/h:ksi.
Joskus niiden ohituskaistojen ajan nopeusrajoituskin nousee esim 80 - > 100, joten itse ainakin silloin kiihdytän siitä 90 - > 110 hyvällä kelillä.
Samasta syystä kuin sinä, eli ohittaakseen edellä ajavan hitaamman ajoneuvon.
Mulla ainakin kun huomaan että joku menee ohi niin automaattisesti tulee tunne että oho, ajan liian hitaasti ja painan lisää kaasua. En kyttää nopeusmittaria koko ajan tai räplää vakkarin kanssa, joten saattaa olla että välillä ajelenkin vähän alle nopeusrajoituksen ja sitten kun porukka lappaa ohi niin havahdun siihen.
Sitten taas jos joku tulee perä edellä vastaan niin huomaan usein ajavani vähän liian lujaa, yleensä en itse viitsi ohitella tai mitään kun ei ole kiirettä mihinkään.
Tätä samaa olemme mieheni kanssa pohtineet... Joka kerta mökkimatkalla ko. kuskeja tapaa. Miksi oi miksi?
Pohtinut ja kironnut samaa. Jos tosiaan on uskalluksesta kyse, niin voisitko sinä joka kiihdytät ilman ohitustarkoitusta ohituskaista-alueella jatkaa vain omaa nopeuttasi ja päästä jono takanasi ohi? Kiitos!
Niillä on päässä vikaa. En ole keksinyt muuta selitystä.
Itselläni on vanha auto, josta kaikki haluavat ohi. Siksi ajankin ohituskaistattomalla osuudella rajoituksen mukaan ja ohituskaistan alkaessa vilkulla väläyttämällä korostan päästäväni takaa tulevat ohitse ja samalla löysään kaasua ohituksen helpottamiseksi.
Vierailija kirjoitti:
Itselläni on vanha auto, josta kaikki haluavat ohi. Siksi ajankin ohituskaistattomalla osuudella rajoituksen mukaan ja ohituskaistan alkaessa vilkulla väläyttämällä korostan päästäväni takaa tulevat ohitse ja samalla löysään kaasua ohituksen helpottamiseksi.
Olet fiksu ja otat muut huomioon. Kiitos sinulle :)
Näitä on liikkeellä joka kesä. Minäkään en ymmärrä.