Onko sinulla tuttuja tai ystäviä, jotka ovat olleet vankilassa?
Eräs opiskeluaikainen kaverini joutui linnaan veropetoksista.
Kommentit (21)
On ainakin yks tuttu, joka on istunut murhasta, kouluajoilta tuttu
Sellaisen jälkeen ei olisi ystäväni, tuttuudesta nyt ei pääse, mutta en haluaisi olla tekemisissä sellaisten ihmisten kanssa. Enkä kenenkään, jotka veljeilevät rikollisten kanssa.
Palstapersu on ja on myös ystäväpiirinsä. Itseasiassa olivat Siperiassa ja arkisemmin miliisien pidättäminä.
On. Tuttuja ja sukulaisia 😂 onneks ei tartte pahemmin olla tekemisissä. Varsinkaan huumerikollisten kans. Puistatus 😲
Kyllä, suurin osa tuttavapiiristä syyllistynyt johonki rikokseen, myös minä ite. Eli on murhasta ja taposta ja ryöstöstä ja huumekaupasta yms tuomittuja. Ite kuitenki nyt tavallinen työssäkäyvä perheenäiti 😊
Tuttu vartija sanoi, että täytyy olla todella tyhmä joutuakseen vankilaan.
Erään suht kaukaisen serkun mies on entinen huippu-urheilija, joka on istunut pahoinpitelystä vankilassa. Ihan mukavalta tyypiltä on vaikuttanut ohimennen sukujuhlissa jutellessa, uhri ehkä on eri mieltä.
Työn kautta tunnen useita, jotka ovat istuneet tai istuvat parhaillaankin. Aina on hyvä muistaa, et ihan sairaampia lukuunottamatta jokaisella on muitakin rooleja elämässään kuin rikollisen rooli. Ja jokainen on jonkun läheinen. Lapsi, sisarus, serkku, vanhempi, isovanhempi. Ja usein monen elämä on ollut aikamoista selviytymistä.
Henkilökohtaisessa elämässä tunnen mieheni entisen työkaverin, joka istui talousrikoksesta. Varsin erikoinen hahmo hänkin eikä helppo ole hänenkään elämänsä ollut.
Eikö kaikilla ole? Siis tuttuja ainakin.
On monta kymmentä kaveria, jotka ovat lusineet. Itse en ole. En kyllä tee sellaisia rikoksiakaan, joista voisi joutua linnaan.
En tunne enkä tiedä ainuttakaan.
Wt.t tuntee.
Vierailija kirjoitti:
En tunne enkä tiedä ainuttakaan.
Wt.t tuntee.
Mitäs haittaa siitä on, jos tuntee ala-maailman tyyppejä? Ei kenenkään tuntemisen takia tarvitse itse tehdä rikoksia.
On, pari lähisukulaista. Sakkovankeina ovat olleet.
On. Omat vanhemmat olivat aika tiiviisti alamaailmassa mukana, en tosin sitä lapsuudessa vielä tiennyt. Isä oli muutaman kerran vankilassa, mutta äiti ei. Sieltä kautta tunnen muitakin vankilassa olleita, en ole näiden kanssa kuitenkaan tekemisissä.
Lisäksi omassa tuttavapiirissä on taposta istunut, muutamia sakkovankeja ja pahoinpitelijöitä. Yhteydenpito näihin ihmisiin vaihtelee eikä johdu heidän rikoksistaan vaan muista seikoista. Itse olen ihan tavallinen töissä käyvä nainen ja vakavin rikokseni on rikesakko teini-ikäisenä.
Olen itse istunut 9 kuukautta, kun en mennyt siviilipalvelukseen.
Isäni oli aikoinaan, mutta hän on jo kuollut.
On.