Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

TAAS etelän vetelät kolaroi kun vähän satoi lunta !!!

Vierailija
05.12.2007 |

Liukas keli teki tepposensa autoilijoille keskiviikkoaamuna. Noin puoli seitsemän aikaan sattui ketjukolari Turunväylällä Espoon Ikean kohdalla, kun Helsinkiin päin ajanut auto törmäsi kaiteeseen. Ketjukolarin syypäänä ei kuitenkaan ollut kaiteeseen ajanut kuski, vaan ihmettelemään jääneet autoilijat, jotka lopulta aiheuttivat viiden auton kolistelukarkelot. Liikenne ruuhkautui kolmeksi vartiksi.



Hieman ennen kahdeksaa rytisi Hämeenlinnanväylällä, Kehä I:n Kannelmäen liittymän kohdalla, kun kuorma-auto ja henkilöauto törmäsivät. Onnettomuus aiheutti hetkellistä ruuhkaa, mutta henkilövahingoilta vältyttiin.



Kahdeksan jälkeen sattui puolestaan perinteinen peräänajo Lahdenväylällä Kehä I:n Tattariharjun liittymän tuntumassa. Helsinkiin päin ajaneiden autojen törmäyksessä ei koitunut henkilövahinkoja. Liikenne ruuhkautui hetkeksi tässäkin





eivätkö opi koskaan ????

Kommentit (28)

Vierailija
1/28 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta mikäs sen mukavampi kuin maksella teidän tyhjiä teitänne.

Vierailija
2/28 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tiellä ajaa yksi auto kahdessa tunnissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/28 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska väki Etelä-Suomesta ajaa täällä samalla lailla, kun mitä ovat kotipuolessaan tottuneet.

Ja tämä on tutkittua faktaa, että turha nurista teiden kunnosta. Kyllä on korvien välissä teillä vikaa.

Vierailija
4/28 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siellä ei kai opeteta autokouluissa tai muutenkaan jarruttamaan. Mutta vaikka sun mielestä vika on mun korvien välissä, niin poliisin ja vakuutusyhtiön mielestä siinä paikallisessa peräänajajassa. Että silleen.

Vierailija
5/28 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaikista parasta oli vuosi sitten syksyllä kun KOKO liikenne oli sekaisin kun oli KOVA TUULI. Ei edes satanut

heh heh mitä porukkaa

Vierailija
6/28 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

toista näyttää olevan pohjosessa, posotetaan minäminäminä-asenteella, eikä varmasti huomioida kaistan vaihtajaa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/28 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niitä pitää tulla autolla vastaan jostain Kehä III:n ulkopuolelta ja kun on auto pihaan parkkiin saatu (15 km keskustasta) niitä pitää kuskata koko vierailun ajan isäntäväen voimin, kun eivät uskalla ajaa. Luulis, että kun kerran niin hyvin ajetaan, niin ajettais sitten missä vaan.

Vierailija
8/28 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

pari päivää sitten kahdensadantuhannen ihmisen talousalueella sai 9 ihmistä autonsa lyttyyn. Että laskutaitoa ja suhteellisuuden tajua, böndet!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/28 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Me kuskataan vieraita aina, kun itse eivät uskalla ajaa. Paras oli se, kun sanoin eräälle sukulaisnaiselle kerran, että nyt mennään teidän autolla ja sinä ajat. Jumalauta, kyllä oli vaikeaa kaistanvaihdot ja moottoritielle meno. En ole ikinä pelännyt kenenkään kyydissä niin paljoa.



Samoin heidän pikkukaupungissaan on tosi paljon läheltäpiti -tilanteita. Kun autoja ei normaalisti kauheasti liiku, on totuttu siihen että liikennesääntöjä ei tarvitse niin kauheasti kunnioittaa. Stop-merkki on vain ohje, ei määräys. Sitten sieltä tullaan kauheata vauhtia eteen.

Vierailija
10/28 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun on liukasta ja tuulee lujaa, on ajaminen aika kamalaa. Etelä-Euroopan rannikolla motareilla on aina tuulivaroituksia, vaikka jäästä ei ole tietoakaan. Tuuli on tosi vaarallinen liikenteessä, varsinkin pakettiautoille, joilla on iso pinta-ala, mutta vähän painoa. Eli kannattaa lukea vähän eikä mesota tietämättömyyttään.



Ja ei, en ole etelästä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/28 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teillähän on siellä etelässä uudet ja hienot turvalliset tiet! Muualla Suomessa on paljon kapeita 1950-1970-luvulla rakennettuja mutkaisia ja mäkisiä teitä jotka ovat nykyisille liikennemäärille aivan liian vanhentuneita.

Vierailija
12/28 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta yllättävän usein sattuu kuolonkolareita jne pohjoisessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/28 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Niitä pitää tulla autolla vastaan jostain Kehä III:n ulkopuolelta ja kun on auto pihaan parkkiin saatu (15 km keskustasta) niitä pitää kuskata koko vierailun ajan isäntäväen voimin, kun eivät uskalla ajaa. Luulis, että kun kerran niin hyvin ajetaan, niin ajettais sitten missä vaan.

siksi kun eteläläiset eivät OSAA ajaa autolla, turvaväleistä ei koksaan ole kuultukaan.

Vierailija
14/28 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kolari risteysalueella RAAHESSA



Heittelehtimään lähtenyt auto törmäsi vastaanajaneen rekka-auton vasempaan kylkeen Raahessa tiistaina iltapäivällä.

Naiskuljettaja loukkaantui lievästi kahden henkilöauton välisessä kolarissa Raahessa tiistaina iltapäivällä.



*****************



KUUSAMON ja Rukan välillä maanantaina vaarallisia ohituksia tehnyt kuljettaja on jäänyt kiinni. Kuusamon poliisi sai kuljettajasta ja autosta useita yleisövihjeitä.



18-vuotias KUUSAMOLAINEN mies on poliisin kuulusteluissa myöntänyt vaarallisen ajotapansa. Hän oli saanut ajokortin vasta syksyllä.

Mies aiheutti maanantaina iltapäivällä useita vaaratilanteita ajaessaan Kuusamosta Rukan suuntaan. Miehen holtittoman ohittelun vuoksi yksi vastaan ajaneista autoista joutui väistämään ojaan. Ojaan ajaneen auton kuljettaja loukkaantui sairaalakuntoon ja auto romuttui tilanteessa



Ja eilisestä lehdestä:



Risteyskolari KEMIN keskustassa



Kaksi henkilöauto kolaroi Kemin keskustassa maanantaina iltapäivällä. Kuljettajat eivät loukkaantuneet onnettomuudessa.



Naiskuljettaja ajoi pitkin Kaivokatua tarkoituksenaan kääntyä vasemmalle Valtakadulle. Samaan aikaan ajoi toinen naiskuljettaja henkilöautolla Valtakatua etelän suuntaan.



Poliisin mukaan kuljettaja ei saanut liian suuren nopeuden vuoksi pysäytettyä autoaan vaan auto törmäsi oikealta Kaivokadulta tulevan henkilöauton kylkeen. Molempiin autoihin tuli peltivaurioita. Alkoholilla ei ole osuutta kolariin.



**********************



Kaksi loukkaantui henkilöautojen törmäyksessä

Nuori mies ja nainen loukkaantuivat kahden henkilöauton törmäyksessä MUONIOSSA maanantai-iltana. Onnettomuus tapahtui kello 19 aikohin Rovaniementiellä noin neljä kilometriä Muoniosta Kittilään päin.



Pelastuslaitoksen mukaan törmäys oli raju. Toinen loukkaantuneista jouduttiin irrottamaan autosta. Poliisi ohjasi liikennettä onnettomuuspaikan raivauksen ajan.



Onnettomuushetkellä oli kova lumisade, ja tie oli erittäin liukas.



JA KAIKISSA NÄISSÄ KOLAREISSA (jätin rattijuoppojutut tarkoituksella pois) SYYLLINEN ON VARMAAN OLLUT PÄÄKAUPUNKISEUDULTA!!!:)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/28 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuljettaja puhalsi 3,8 promillea



Henkilöautolla liikkeellä ollut mieskuljettaja puhalsi 3,8 promillea PELLOSSA maanantantai-iltana. Kuljettaja oli ehtinyt ajaa autollaan muutaman kilometrin ennen kiinni jäämistään.



Hän oli juuri KÄÄNTYNYT KOTINSA pihaan, kun poliisipartio otti miehen kiinni. Mies oli sen verran kovassa humalassa, että poliisi joutui taluttamaan hänet poliisiauton kyytiin.



Poliisi määräsi kuljettajan ajokieltoon ja edessä on oikeusreissu.





Rattijuoppo jäi jälleen kiinni Kemissä



KEMILÄINEN mies jäi jälleen kiinni rattijuopumuksesta Kemissä Ouluntiellä maanantaina iltapäivällä. Kyseessä oli 13 kerta vuoden sisällä.



Mieskuljettaja puhalsi nollan, mutta huumeseulontakoe antoi positiivisen tuloksen. Poliisin mukaan miehellä ei ole voimassa olevaa ajokorttia. Miehen käytössä ollut auto oli katsastamatta.



Poliisi tutkii tapausta rattijuopumuksena, huumausaineen käyttörikoksena, kulkuneuvon kuljettamisena oikeudetta ja ajoneuvorikkomuksena.



Humalaisen kuljettajan auto suistui ojaan

Humalainen mieskuljettaja päätyi henkilöautollaan ojaan TORNIOSSA Sihtuunantiellä maanantaina. Yksin autossa ollut kuljettaja ei loukkaantunut ulosajossa.



PAIKKAKUNTALAINEN 30-vuotias mies puhalsi poliisin alkometriin 2,38 promillen lukeman. Mies oli autolla matkalla Sihtuunantietä Arpelan suuntaan, kun hän menetti autonsa hallinnan ja auto päätyi tien oikealle puolle ojaan.

Poliisi epäilee kuljettajaa törkeästä rattijuopumuksesta. Hän on syyllistynyt aiemminkin vastaavanlaisiin rikkeisiin ja menettänyt ajo-oikeutensa jo vuonna 2004.

Vierailija
16/28 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja moni sieltä " maalta" ei uskaltaisi täällä ajella lainkaan vaikka mielestäni liikenne ei ole se vaarallisempaa täällä kuin muuallakaan. Minusta kaksikaistaisilla tiellä ajaminen on vaarallisempaa, kun kuka tahansa vastaantuleva voi tulla päälle ja hitaista ei pääse turvallisesti ohi (ohi mennään oman henkensä kaupalla).



Olosuhteet voivat olla todella erilaiset: Kuopiossa voi olla ns. oikea talvi 3 kk putkeen ja samaan aikaan pk-seudulla on vaihtelevasti vesisadetta, räntää, lunta, myrsky lukemiin yltyvää tuulta, peilikirkkaiksi jäätyneet tienpinnat jne. Eli olosuhteet ovat erilaiset. Ja se joka vähättelee " pelkkää" tuulta, ei ole kunnon tuulessa ajanutkaan... Muualla Euroopassa tuulivaroitukset maa-alueilla ovat vakavasti otettava liikenteeseen vaikuttava tekijä. Huvittavaa, kun joku kuvittelee tietävänsä kaiken olosuhteissa ajaessaan tuttua kylätietä kerran viikossa. ;)



Itse kyllä ihmettelin ettei maanantaina sattunut mitään sen pahempaa, kun keli oli aivan hirveä pahimpaan ruuhka-aikaan. Räntää tuli taivaan täydeltä, näkyvyys oli huono ja paljon porukkaa kotimatkalla. Siinä on ajamista, kun on kolme-neljä kaistaa harmaan loskan peitossa eikä kaistojen viivat näy missään ja autoja menee neljä rinnakkain. Pahinta siis liittymien kohdilla, jossa autoja tulee ja menee väylältä... Silmiinpitävän maltillista oli siis meno ainakin kehä III:lla; aina ei malteta ajaa sään mukaan ja se kyllä sitten näkyy - eri puolilla Suomea...

Vierailija
17/28 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä on autoja aivan eri määrä.

Jos yhdellä tiellä menee autoja jopa 10 000 vuorokaudessa, on tietysti luonnollisempaa, että kolareita sattuu enemmän kuin jossain pohjoisen hiljaisella maatiellä.

Vierailija
18/28 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kyllä pääkaupunkiseudun ulkopuolellakin on useampi- kuin kaksikaistaisia teitä.

Vierailija:


Ja moni sieltä " maalta" ei uskaltaisi täällä ajella lainkaan vaikka mielestäni liikenne ei ole se vaarallisempaa täällä kuin muuallakaan. Minusta kaksikaistaisilla tiellä ajaminen on vaarallisempaa, kun kuka tahansa vastaantuleva voi tulla päälle ja hitaista ei pääse turvallisesti ohi (ohi mennään oman henkensä kaupalla).

Vierailija
19/28 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän siellä oikeesti uskalla ajaa, kun aina joku roikkuu puskurissa ja jos joudut jarruttamaan, niin tulos on luettavissa seuraavan päivän Hesarista. Onko se oikeesti niin vaikeeta pitää sitä saakelin turvaväliä varsinkin liukkaalla ja lumisateella ja KOVALLA TUULELLA? Ja kyllähän se niin on, että se minäminä-asenne jyllää kyllä ihan siellä pääkaupunkiseudulla, niin röyhkeästi siellä ajellaan! Mihin teillä on niin hirveä kiire?

Vierailija
20/28 |
05.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siihen ei riitä tilaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kolme yksi