Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

ja juusto uhkasi loppua Syyteltiin ”rasistisista kannanotoista”: Jihad-tutkija Atte Kaleva harkitsee tutkintapyyntöä Vihreiden nuorten hallitusjäsenestä

Vierailija
30.06.2018 |

Jihadismin tutkija ja Helsingin kaupunginvaltuutettu Atte Kaleva (kok) harkitsee tutkintapyynnön tekemistä poliisille Vihreiden nuorten hallituksen jäsenestä Brigita Krasniqista.

Taustalla oli kiivas Twitter-keskustelu, joka sai alkunsa Kalevan Pride-tapahtumaa ja muslimeja koskeneesta twiitistä torstaina.

Kaleva kirjoitti, että mediassa on ollut ”sharia-lakiin myönteisesti suhtautuvia juttuja, joissa korostetaan islamin tasa-arvoisuutta”.

– Ilmeisesti näemme siis tänä vuonna runsaasti muslimeja Helsinki Pride 2018:ssa, Kaleva kirjoitti Twitterissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005739156.html

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän seitsemän neljä