Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oudoimmat taksikuskit

Vierailija
24.06.2018 |

Olen vielä toistaiseksi autoton ja käytän takseja kun on kiire, liikaa kamaa kannettavana tai julkiset eivät kulje, olen liian väsynyt...

Yleensä kuskit ovat normaaleita, mutta yksi vanha (siis todella vanha) ukko oli kyllä outo. Menimme paikkaan x omituista reittiä ja epäröin josko se on kuitenkin kallis kiertotie. Kuskihan sitten innostui tästä nerokkaasta reittivalinnastaan ja jaksoi jankuttaa ties kuinka monta kertaa, että toinen reitti olisi ollut täynnä liikennevaloja, maksanut 2 € enemmän ja olisi ollut kaiken kaikkiaan huonompi ja hitaampi reitti. Kyseli vielä, että oletko koskaan ennen tullut näin nopeasti tänne paikkaan x.

En tiedä miten kovasti olisi pitänyt hehkuttaa sitä reittiä, mutta kovasti kyllä piti hokea samaa asiaa.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Normaaleja siis.

Vierailija
2/9 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
4/9 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
5/9 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
6/9 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Valitettavasti nämä maahanmuuttajakuskit. Vaikka ovat käyneet kurssin ja taksissa on navigaattori, ovat ihan kuutamolla osoitteista. Saa itse neuvoa, mistä käännytään ja mitä tietä ajetaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Matkustin vuoden verran useamman kerran viikossa taksilla työkuvioiden takia ja kohdalle tuli monenlaista kuskia. Suurin osa oli ihan oikeassa ammatissa, löysi perille nopeasti ja kyydistä jäi neutraali/hyvä fiilis. Osa ajelutti sellaisia kiertoteitä, että hintaa tuli pahimmillaan 20% lisää samalla reitillä, tai seurasi niin orjallisesti navigaattoria että ilman sitä olisivat varmaan vieläkin matkalla. Ja sitten toki oli muutama sellainen, että olisi kiva, jos tilatessa voisi yksilöidä, ettei näitä tyyppejä enää koskaan kiitos.

Yksi alkoi avautua siitä, kun kohde oli rakennettu hänen vanhan ammattikoulunsa päälle. Onneksi matka oli lyhyt, juttu alkoi kuulostaa loppuvaiheessa jo aika uhkaavalta ihan kuin minä henkilökohtaisesti olisin vastuussa hänen rakkaan opinahjonsa tuhoamisesta.

Toinen kuski alkoi ripittää siitä, että pyysin firman kortilla maksaessa reittiä kuittiin. Kun se pitäisi kuulemma automaattisesti laittaa eikä sitä saisi erikseen pyytää. Mielummin kuitenkin sanon asiasta hyvällä asenteella erikseen kuin maksan työmatkan omasta pussista, jos/kun kuski ei huomaa että kyseessä on yrityskortti.

Kolmas ei suostunut viemään minua perille, koska sanoin väärän kadunnumeron liikkeelle lähtiessä. Sanoin, että mennään kadulle x, muistaakseni numeroon y. Määränpään lähestyessä koitin neuvoa, minkä rakennuksen kohdalle halusin, mutta kuski pysäytti numeron y kohdalle, koska siihen halusin alunperin eikä suostunut ajamaan pidemmälle pyynnöstä huolimatta, ja jouduin sitten kävelemään sateessa loppumatkan.

Neljännen tilasin valopilkun kautta kuten aina kotoa aamulla lähtiessä ja laitoin lisätietoihin että olen tulossa kyytiin talon sisäpihalta. Taksia ei kuulunut ja lopulta kuski soitti ja selvisi, että oli kaikesta huolimatta väärällä puolella. Käveltyäni lopulta itse sinne, hän ripitti minut siitä, kuinka hälytysajoneuvot eivät löydä paikalle kun on niin monimutkaista eikä hän tiedä mistään sisäpihoista mitään vaan ajaa sinne mihin navigaattori käskee ja sen pitäisi riittää. Kummasti jokainen muu niistä paristakymmenestä taksikuskista osasivat tulla ensimmäisellä yrityksellä oikeaan paikkaan ilman mitään ongelmia.

Vierailija
8/9 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Valitettavasti nämä maahanmuuttajakuskit. Vaikka ovat käyneet kurssin ja taksissa on navigaattori, ovat ihan kuutamolla osoitteista. Saa itse neuvoa, mistä käännytään ja mitä tietä ajetaan.

Tuttua -_- Tosin kutsun heitä rasittaviksi kuskeiksi. Jos vain olisi pokkaa olla menemättä kyytiin, jos on ma--m--ukuski. En vain kehtaa... Ja näitä on valitettavasti PALJON nykyään. -Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
24.06.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Menimme paikkaan x omituista reittiä ja epäröin josko se on kuitenkin kallis kiertotie."

Kysyin siis kuskilta, että oletko ihan varma tästä reitistä. Yksikään kuski ei ole ikinä ajanut sitä kautta tuohon paikkaan x, minne menin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän kuusi