4-vuotias saa tulla vanhempien sänkyyn yöllä - mitä mieltä?
Tuttavat kertoivat naureskellen, että jopa komentaa äitiä pois isän kainalosta (haluaa ilm. olla keskessä), kun ilmaantuu keskellä yötä vanhempien sänkyyn koisimaan.
Kommentit (9)
Toisessa perheessä 5 ja 7 veeet mennee usein keskelle. ja varmaan monessakin muussa. So?
Olisi luonnotonta ettei noin pieni tarvitse ihokontaktia/syliä....
Myös aikuiset tarvitsevat jos ette vielä tiennyt. Että vaikka 40v sinne sänkyyn jos oikeen mankuu :D
Tyyny kainalossa tepsuttelee yöllä pimeässä mieheni ja minun väliin nukkumaan. Välillä en edes herää yölliseen tulijaan.
Minusta on ainakin vaan ihanaa herätä aamulla pienen tuhisijan vierestä. Saa hieroa heti neniä vastakkain ja antaa pusuja...
Meillä joskus tulee jopa 12 v nukkumaan viereeni jos on nähnyt pahaa unta....
Voi kuule, meillä tulee vielä 7vuotiaskin. Aika usein herää painajaisiin tai pissalle ja tulee sitten meidän viereen nukkuun. Annan tulla ja nukkua siinä jos se tuo hälle turvaa. Joskus saatan sanoa että mene omaan sänkyyn jos on vaikka jo pikku sisko tullut viereen.
3vuotias taas ei tule koskaan viereen, nukkuu tosi sikeästi ja hyvin, omassa sängyssä.
Itse olen saanut mustan silmän ja hammas meni kerran melkein huulesta läpi kun 2.5v pyörii ja potkii välissä. Tämän jälkeen ei ole enää saanut tulla. Saisi mielellään nukkua meidän välissä, jos nukkuisi rauhallisesti.
Jos pelottaa saa tulla minun viereen lattialle patjalle nukkumaan. Pidän häntä sitten kädestä tai silitän jos tarve vaatii. Tyttö ei edes osaa nukkua vieressä kun joskus olen nyt isompana pyytänyt miehen ollessa poissa yötä viereeni. On hetken ja lähtee omaan sänkyyn.
En pystyisi nukkumaan jos lapsi on samassa sängyssä miehnekin ollessa. Ahdasta, kuuma ja tyttön vallatessa koko sängyn.
ahdistaa tollanen toisten tapojen arvostelu.
Yhdelle perheelle sopii yks ja toiselle toinen. Ja alkuperäsee, joo, sekä 2-vuotias, 4-vuotias että 8-vuotias saavat tulla. Viimeksi mainittu toki tosi harvoin tulee ja vaan jos on niin paha painajainen ettei pysty nukahtamaan omassa sängyssä. Meillä on huoneessa myös patjoja ja yks pikkusänkykin. Eli tilaa on vaikka kaikille. Alkuyön nukkuvat kuitenkin omissa sängyissään. Sekä minusta että miehestäni on ihanaa nukkua kun on välillä joku pieni kainalossa, joten en ymmärrä ketä tämä haittaa.
4 vuotiaana tuli melkein joka yö. Miksi ei saisi tulla? Onko siitä jotain vahinkoa lapselle?