Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Robotiikka, tekoäly ja työpaikat

pohtija
31.05.2018 |

Hei, kun kauheasti puhutaan "työvoimapulasta" ja että työntekijöitä ei riitä, niin miten ajattelitte että valtion tai ihmisten pitäisi valmistautua tulevaan muutokseen. Joidenkin arvioiden mukaan muutokset tulevat jo näkymään 5-10 vuoden kuluttua maailmassa. Työpaikkoja ei yksinkertaisesti tule riittämään kaikille, varsinkaan aloille jotka voidaan helposti antaa koneen hoitaa.

Jotku sanovat että ihmisten pitää päivittää taitojaan, mutta miten pystyt kilpailemaan tekoälyn kanssa? Hallituksien ympäri maailman olisi hyvä alkaa miettimään asiaa jo nyt, koska kohta se on liian myöhäistä.

Vai meneekö asia niin että suurin osa maailman ihmisiä on ilman töitä ja rikas eliitti joka omistaa robotit antaa ihmisten kuolla nälkään. Miten uskot että asiassa pitäisi toimia?

https://www.theguardian.com/commentisfree/2018/feb/01/robots-take-our-j…

http://www.bbc.com/news/world-us-canada-42170100

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän yksi