Mitä KALARUOKIA teillä syödään?
Yritän tehdä 2 kertaa viikossa kalaruokaa, mutta tuntuu, että aina vaan on ne samat ruoat. Kuhaa tms. ei ole varaa ostaa, joten syödään tarjous-lohta/kirjolohta, purkki-tonnikalaa, seitiä ja jotain halvimpia pakastekaloja. 10 ¿/kg on mulla ihan kipuraja kalan hinnan suhteen.
Tässä meidän kalaruokia:
LOHI:
-uunilohi
-lohimedaljongit
-lohiwokki
-lohikiusaus
-lohipyörykät (valmiit)
-lohikeitto
-kylmäsavulohipastakastike (harvinainen herkku)
SEI:
-uunisei erilaisilla päällysillä
-sei paistinpannulla tehtynä (päällä kermaa yms.)
-seikeitto
TONNIKALA:
-tonnikalalasagne
-tonnikalapastakastike
-tonnikalamakaroonilaatikko (tosi helppo ja hyvä)
-tonnikalapihvit (purkki-tonnikalasta)
MUITA:
-kalapuikkoja
-Kultakuoretta (pakaste)
Aika paljonhan noita näyttää olevan, mutta silti tuntuu, että koko ajan tekee samoja kalaruokia. Laittakaa omia suosikkejanne, jos saisin niistä ideoita. Voin illalla laittaa muutaman helpon ja hyvän ohjeen noista yllä mainituista (jotka olen suurimman osan netistä bongannut).
Kommentit (9)
peruna-sipulisekoituksen lisäksi tillisilppua ja liuota pieneen vesimäärään pari kalaliemikuutiota jonka sekoitat kerman joukkoon ja kaadat vuokaan, lisäksi sitruunapippuria tai mustapippuria.
Meillä tehdään keittoja yleensä kermaista lohikeittoa joskus kirkkaaseen liemeen ja sitten kalaseljankaa.
Paistan mieluusti hyvin perattuja muikkuja jotka pyöräytän ruisjauhossa jossa on suolaa ja paistan muikut voissa tai oivariinissa.
Joskus haudutan kalaa vahvassa kalaliemessä ja lisukkeena kalaveloute-kastiketta sekä perunamuusia
Tuoretta haukea käytän joskus ja sen fileoin ja jauhan teholeikkurilla niin että jauhelmassa ei tunnu niitä pieniä ruotoja ja teen siitä murekemassan ja paistan pihveiksi. Massaan vähän korppujauhoa jonka voi turvottaa kermassa tai kalaliemessä, tillisilppua, kananmunaa ja mausteeksi mustapippuria ja suolaa.
Joskus innostun tekemään hienoa kalamureketta jossa ei ole korppujauhoja ja jatkeena kermaa ja valkuaisvaahtoa, maustan kuten murekemassan.
mä teen enimmäkseen uunilohta, pastaa savulohikastikkella tai lohikeittoa. kesällä grillattiin medaljonkeja tai nyyttejä.
Välillä paistan (ruisjauhossa kieriteltyjä) muikkuja tai silakoita tai teen silakkapihvejä. Ne on hyviä ja silakka on tosi edullista, vaikka ostaisi valmiiksi puhkottuakin. (Niin köyhiä ei enää olla, että rupeisin perkaamaan... arg) Joskus paitetaan ahventa, jos mummilla on ollut hyvä kalaonni.
Ja nopeeta tietty tonnikala-perunalaatikko.
Mä inhoan seitiä, sitä meillä ei mun toimestani ole koskaan (mies tekee joskus mantelikalaa).
kraavilohi ja kylmäsavustettu lohi NAM!
epäilen sitä syyksi siihen ettet saa vastauksia. Laitanpa nyt omani mitä mieleen tulee, mut taitavat olla pääosin samoja ku sulla.
- kalakeitto (sei/lohi)
- mantelikala (sei)
- paistettu sei (joukkoon yleensä kermaa, sipulia ja katkarapuja), lisäkkeeksi riisi
- paistettu lohi
- uunilohi
- leivitetyt seit (valmiita)
- paistetut muikut (eivät oikeesi ole kovin kalliita)
- kylmäsavulohisalaatti
- tonnikalasalaatti
- tonnikalapasta
- uunisei (sipulikeittopussi+kerma kuorrutteena)
- silakkafileet (paistettuna)
- juustosilakat
- kalapullat
muuta ei nyt tule äkkiä mieleen
maku voi pikkasen muuttua mutta tällä tavalla voi säästää..
on ainakin tomaattinen kalapata:
perunaa
porkkanaa
sipulia
palsternakkaa
varsiselleriä
sipulia
(+muita vihanneksia ja juureksia mieltymysten mukaan)
vettä
tomaattipyrettä
sulatejuustoa
pakasteseitä
tuorepersiljaa
Jauhaa kalan (onnistuu sauvasekoittimellakin, riippuu ruokailijoiden määrästä), sekaan korppujauhoja, maitoa, kananmunaa (valkuaiset voi vaahdottaa jos haluaa), tilliä ja vaihtoehtoisesti kalaliemikuutiota tai valkopippuria ja suolaa. Sitten paistaa lettupannulla pieniä pihvejä.
Toinen suosikki meillä on silakkapihvit. Pyörittelet vain suolalla, pippurilla ja tillillä maustetussa ruisjauhossa ja paistat. Nam ;)
välillä salaatin ja välillä risoton kanssa. Lohta eri muodoissa sekä lisäksi eksoottisempia kalalajeja joita on aina pakkasessa. Marinadeilla on helppo muuntaa kalaruokia!
Minä olen kuule kokki koulutukseltani ja meillä on vaan nämä:
Tonnikalamakaronilaatikko
itsesavustettua lohta/kirjolohta, muikkua, silakkaa
savusiikaa
lohikeitto
tomaatti-sipuli-kuorrutettu uunilohi
valkoviinilohta pannulla
lohipasta
kalapuikkoja
tonnikalaa ja savukalaa tungetaan sitten myös salaatteihin, pizzoihin, piirakoihin, toasteihin, voileivälle