Miestä oli töissä (rakennustyömaa) kielletty käyttämästä korvakoruja, samoissa töissä olevalle naiselta ei ole kielletty
Miehellä on sellaiset pienet hopeiset korvarenkaat. Pomo oli kieltänyt käyttämästä niitä turvallisuussyihin vedoten. Kuitenkin työpaikan nainen saa käyttää korvakoruja. Voisiko tästä olla yhteydessä johonkin?
Kommentit (15)
Ihan oikeasti miehesi marisee jostain noin vähäpätöisestä asiasta?
Ei kenenkään tuollaisia korvakoruja ole kenelläkään mitään oikeutta kieltää. Ja vielä -rakennustyömaalla !
Siellähän tehdään vain työtä, raudoitetaan valukehikoita, otetaan vastaan elementtejä ja betonia jne...
Kuka siellä kenenkään korvia joutaa katselemaan ! Ja mihin pienet sileät korvarenkaat muka voisivat 'tarttua' ?
Minä sanoisin miehesi asemassa pomolleni vain, että "en ota ja kysytään liitolta ja työsuojeluvaltuutetulta onko se riittävä irtisanomisperuste, jos sitä meinaat !" ja että "jos riitautat asian, niin sinä siitä saat kuitenkin ne oikeuskulut maksettavaksesi. "
Vierailija kirjoitti:
Ihan oikeasti miehesi marisee jostain noin vähäpätöisestä asiasta?
No se pomohan se 'siitä noin vähäpätöisestä asiasta marisemaan' alkoi!
Niinhän tuossa kerrottiin, etkö sen vertaa lukenut ?
Mikä hintti se miehesi on, kun korvakoruja pitää?
Jospa se pomo onkin ollut yhteydessä siihen työpaikan naiseen...heh,heh
Taitaa olla ulkonäkörasisti pomona.
On meilläkin kielletty roikkuvat, niin naisilta kuin miehiltäkin. Siitä huomautetaan kaikkia. Nappikorut, venytykset ja industrialit korvalehdessä ovat saaneet jäädä, mutta mitään roikkuvaa ei saa olla. Katsokaas, kun sen itsensä rei'ittäneen ei tarvitse kantaa vastuuta niiden irtoamisesta / niiden aiheuttamista repeämisistä, vaan työnantajan.
On lukemattomia paikkoja ja työtehtäviä, mihin roikkuvat voivat jäädä kiinni. Ne voivat jäädä myös vaatteisiin niin kuin yhdellä naisella jäi, sitten kiskaisu ja helvetillinen huuto. Arvaapa kuka maksoi käynnin työterveydessä ja loppupäivän palkan? No työnantaja. Työt eivät edenneet, mutta palkka juoksi.
Kerran on myös poimittu yhden neitokaisen LAHJAKSIPYÄÄNYYH saamaa killutinta kuivuvasta betonista.
Meillä on myös työturvallisuusmääräyksenä laittaa hiukset niskaan nutturalle tai letille. Samasta syystä. Koskien molempia sukupuolia.
ETTÄ KYLLÄ SE KIELTO ON AIHEELLINEN.
Hah, joo. Tätä kaksoismoraalia löytyy aloilta. Laboratoriossa ollessa kiellettiin kasvolävistys "hygieniasyihin" nojaten. Asia ok, jos vain olisi niin kaikille. Samassa paikassa samoissa työtehtävissä olevilla oli kyllä korvista ja sormusta niin että riitti.
Olisi sanonut suoraan että "hei, sun lävistys ei sovi kun asiakkaat ei arvosta" tms, olisi ollut suoraselkäistä ja ok. Tai sitten oikeasti kieltää lävistykset (ja sormukset) tasapuolisesti kaikilta jos hygieniasyihin vedotaan.
Tsekkaa, ettei miehesi ole vaihtanut sukupuolta.
Vaikuttaa vähän nyt kyllä provolta...
Miten tuollainen pomo sitten olisi ottanut miehesi (?) alun alkaenkaan edes töihin sinne, jos sillä kerran noin voimakkaita ennakkoluuloja ihmisistä on?
Ja mikä on muka se edessä ollut työvaihe,jossa korvarenkaat olisivat muodostaneet tai aiheuttaneet merkittävän työsuojeluriskin ?
Ovien asennus, ikkunoiden laitto, vai lattian pinnoitus, vai mikä ?
En kyllä millään keksi.
Ei kenelläkään pomolla yksinkertaisesti ole mitään oikeutta, eikä valtuutusta puuttua kenenkään tuollaisiin asioihin.
Vierailija kirjoitti:
Vaikuttaa vähän nyt kyllä provolta...
Miten tuollainen pomo sitten olisi ottanut miehesi (?) alun alkaenkaan edes töihin sinne, jos sillä kerran noin voimakkaita ennakkoluuloja ihmisistä on?
Ja mikä on muka se edessä ollut työvaihe,jossa korvarenkaat olisivat muodostaneet tai aiheuttaneet merkittävän työsuojeluriskin ?
Ovien asennus, ikkunoiden laitto, vai lattian pinnoitus, vai mikä ?
En kyllä millään keksi.
Ei kenelläkään pomolla yksinkertaisesti ole mitään oikeutta, eikä valtuutusta puuttua kenenkään tuollaisiin asioihin.
Etsipä se kohta työsuojelulaista (koskien rakennustyömaita ja niiden töitä) jossa työnantajalle annetaan valtuudet kieltää työntekijöiden korvarenkaat (ja vielä sukupuolen perusteella !)
Olen itse ollut melkein koko ikäni rakennustöissä ,enkä ole missään tuollaisiin pomoihin törmännyt. Nuorempana oli suht pitkä tukkakin (pisimmillään melkein hartioille asti) eikä siitäkään huomauttanut kuin yksi ainoa jäärä, mutta sanoikin sen jo työhön ( siihen rakennusliikkeeseen jossa hän oli työnjohtajana) pyrkiessäni.
Sanoin siihen vain, että "vai niin, no asia sitten selvä" ja sillä siisti.
Tehtaasta Enso-Gutzeitilta löytyikin onneksi vielä samana päivänä paljon parempi työpaikka.
Alapeukku vaan ittelles, kun et ees vastaamaan pysty ja hölmöyksiä vaan esität.
Pistä vaan se tähän tämän kommentin perään , niin tiedetään ja pidä hyvänäs.
Olen nainen. Töissä rakennuksilla. Aina ollut korvakorut. Joskus on kypärään kiinni koru ottanut, ei muualle.
Raksalla nyt vaan ei jakseta katsella mitään korvakoru/ huulipuna miehiä. Miksi sillä miehellä on ylipäätään pakkomielle pitää työmaalla koruja?
Onko sillä naisella erilaiset korvikset? esim. nappimalliset eivät voi tarttua mihinkään kiinni toisin kuin renkaat.