Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Minulla on 12vk koiranpentu.

Vierailija
12.11.2007 |

Se haettiin perheestä jossa se oli saanut tehdä tarpeensa kaikkialle. Yleensä pentu ei sotke nukkumapaikkaansa mutta tämä sotkee. Makailee myös siinä kohdassa mistä olen siivonnut sen jätökset. Ulkona ei ollut ollut koskaan ja nyt totutellaan kaulapantaan, hihnaan ja ulkoiluun. Ulos ei ole tehnyt edes pissaa, on varmasti jännittynyt kaikista uusista hajuista. Onko kellään ideaa miten saisin pienokaisen sisäsiistiksi. Kiitos :)

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
12.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

hesareilla ja pissoje osuessa kohdalle kiittelet kovasti ja sitten pikkuhiljaa vähentelet lehtiä ja hilaat niitä lähemmäksi ulko-ovea.

Ulos kannattaa lähteä heti heräämisen,ruokailun ja leikin jälkeen

Vierailija
2/9 |
12.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

12 viikkoinen pentu tekee vielä tarpeitaan minne sattuu, ei osaa pidätellä ulkolenkkiin asti. Pitää olla järjestelmällinen: vie pentu heti pihalle kun on syönyt ja parin tunnin välein muutenkin, aina kun on herännyt torkuilta jnen. Kun pissaa pihalle niin kehut vuolaasti ja taputat ja halaat. Sitten taas jos pissaa sisälle niin siivoa vähin äänin, jos alkaa huutaa ja moittia niin tuon ikäinen pentu ei välttämättä tajua mikä siihen oli syynä.

Ihan varmasti pentu oppii sisäsiistiksi piankin. Oliko sen edelleinen omistaja joku kaltoinkohtelija?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
12.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensinnäkin olen alusta asti antanut ruuan säännöllisiin aikoihin ja sen jälkeen ulos. Leikkien jälkeen ulos, heräämisien jälkeen ulos. Kun ulos tulu tarpeet, hurjat kehut päälle.



Sisällä on " yksinolopaikassa" paperit paikassa, jonne tekee pisut joskus. Samoin kun nukutaan samassa huoneessa, on siellä paperit, jonne voi tehdä pisut.



Joskus tulee kakat kotona sisälle, aina se tekee ne samaan paikkaan. Siellä on paperit myös.



harvoin tulee enää sisälle, pyytää päästä ulos.

Meidän koira on saanut olla vapaana omassa pihassa, juoksee ja nauttii. On harjoiteltu kävelyä hihnassa sekä sisällä, että ulkona.

Vierailija
4/9 |
12.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä toimi sellainen systeemi, että yksinkertaisesti AINA ruuan jälkeen käytiin ulkona. Jos ei tullut kakka tai pissa, niin 10 minsan päästä uudelleen. Jos ei vieläkään toimi, niin takas sisälle, ja taas 5-10 minsan päästä uudelleen. Sitä ulkona seisoskelemista tulee hirveästi, mutta tämä toimi meillä nopsaan (saimme pennun juuri 12-viikkoisena, oli sisäsiisti 4,5kk iässä).



Ihan alussa (heti pennun tultua taloon) myös vuorasimme koiran koko nukkumapaikan (meillä eteinen) sanomalehdillä. Kun koira oli tehnyt nurkkaan vaikkapa pisut, niin sitten jätimme niitä pissalle haisevia lehtiä siihen huoneeseen, lisäsimme vain lisää lehtiä. Oppi aika pian tekemään tarpeensa siihen yhteen nurkkaan, minkä jälkeen vähensimme sanomalehtien määrää (pidettiin enää yksi lehti yhdessä nurkassa). Sanomalehdistä luovuttiin aika pian, kun opimme havainnoimaan, milloin pennulla on hätä (meni eteiseen nuuhkuttelemaan, jolloin aina lähdettiin ulos).



Kyllä se siitä pikkuhiljaa, kärsivällisyyttä vaan siihen ulkona seisoskeluun :)

Vierailija
5/9 |
12.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

On " sopivan" leikkisä ja rohkea. Hellyydenkipeä, sylissä olisi varmasti koko päivän. Nuolee paljon kättäni, taitaa hakea hyväksyntääni ja osoittaa kunnioitusta, vai??? Yöt myös tosi risaisia, iso kiusaus ottaa kainaloon nukkumaan. ap

Vierailija
6/9 |
12.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oikeasti en tiedä pennun taustaa mutta ainakin tiedän, että nyt saa elää rakastavassa kodissa. ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
12.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä se oppii vielä, on vasta pentu.

Vierailija
8/9 |
12.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näyttää ihan lelulta, aivan ihana! ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
12.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kaksi kertaa olen jo päässyt kehumaan :) ap