Mies haukkuu tyhmäksi
Ollaan oltu 10 vuotta yhdessä.
Miehen mielestä aivoni ovat pehmenneet. Hänestä en ole looginen, järkevä enkä omaa maalaisjärkeä saati päättelykykyä.
Mietin voiko näin olla?
Teen ihan älykkään ihmisen työtä, mutta meillä it-tuki ym koodarit ja teknikot hoitavat esimerkiksi koneiden virhetilat. En edes yritä itse saada järjestelmää toimimaan. Sama jatkuu vahingossa kotona, kun pyydän miestä korjaamaan.
Pyydän vahingossa miestä hoitamaan asiat jotka työpaikallakin tekee joku muu. En ole opetellut käyttämään meidän kahvikonetta, ilmaston kosteuttajaa, enkä tee koneelle mitään päivityksiä vaan painan aina "ohita" "siirrä" tms.
Jos mökillä on ötököitä, automaattisesti sanon miehelle, että käytkö heittämässä ne ulos, vaikka osaisin itsekin.
Jos en osaa asentaa jotain kanavaa, ladata puhelimeen vanhan puhelimen tietoja tai saa ulkoisen kovalevyn sisältöä näkymään, jätän asian odottamaan miestä. Nytkään en edes kokeile asentaa muistikorttia.
Mitä minulle on tapahtunut?
En jotenkaan tajunnut, että olen muuttunut laiskaksi.. Onko pakko muuttua?
Kommentit (12)
Mies taisi ihastua älyyni. Tykkäsin väitellä politiikasta, riskisijoittaa ja olin muutenkin neuvokas.
Nykyään en oikein innostu politiikasta, sijoitan vain pitkällä tähtäimellä, automaattisesti. En ole kiinnostunut yhteiskunnan tilasta, koska koen, että metsään ollaan jo kovaa vauhtia menossa. Olen alkanut ajattelemaan minäkeskeisesti. Koska luokkaerot tulee väistämättä, ajattelin vain pelastaa meidät. Ei kuulosta minulta, mutta ehkä työpaikka ruokkii tätäkin.
En oikein osaa palata siihen vanhaan ja vapaaseen minään.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Onko pakko muuttua? Ei, voit myös muuttaa.
Niin. Siltä alkaa nyt vaikuttaa. Mies ei ole ikinä ollut minulle ilkeä, mutta viimeisen vuoden on tuntunut siltä etten riitä. Havahduin näitä muutoksia itsessäni pohtimaan, ja onhan niitä.
Olen kriittisempi tyhmistä jutuista, kuten kalliin pihvin laadusta tai autohuollon huonosta aspasta. Tärkeiden asioiden kritisoiminen taas on jäänyt.
En myöskään jaksa lukea mitään järkevää kirjallisuutta/ julkaisuja, vaan olen siirtynyt takaisin hömppään jota luin 17-vuotiaana.
Kuitenkin meditaatio/ jooga ja henkisyys kiinnostaa, mutta en ehdi harjoittamaan niitä. +Niissäkin korostuu minäkeskeisyys ja minuus.
Ap
Naisille käy noin. Lisäksi ulkonäkö romahtaa.
Siksi haetaan särmiä parikymppisiä.
Miten huomaat, että olet muuttunut laiskaksi? Onko se laiskuutta, jos itsekeskeisyys nostaa päätään?
Huolimaton sinusta ainakin on tullut, kun vahingossa pyydät miestäsi hoitamaan ongelmat, kuten it-tuki töissä tekee, onko se vahinko? Niin varmaan, et erota miestäsi duunikavereista, vahingossa :)
Aiemmin siis tykkäsit kehittää itseäsi, vaan et enää, minkäs sille voi. Ei sun ole pakko muuttua, toisaalta kuulostaa, että sun hyvä vaiheesi olikin vain välivaihe, ja nyt olet palannut siihen oikeaan omaan itseen.
Vierailija kirjoitti:
Miten huomaat, että olet muuttunut laiskaksi? Onko se laiskuutta, jos itsekeskeisyys nostaa päätään?
Huolimaton sinusta ainakin on tullut, kun vahingossa pyydät miestäsi hoitamaan ongelmat, kuten it-tuki töissä tekee, onko se vahinko? Niin varmaan, et erota miestäsi duunikavereista, vahingossa :)Aiemmin siis tykkäsit kehittää itseäsi, vaan et enää, minkäs sille voi. Ei sun ole pakko muuttua, toisaalta kuulostaa, että sun hyvä vaiheesi olikin vain välivaihe, ja nyt olet palannut siihen oikeaan omaan itseen.
Niin. Töissä kyllä kehitän itseäni, ja ala jolla työskentelen muuttuu jatkuvasti, joten sitä kautta aivot saavat uutta tietoa, toki vain yhdeltä sektorilta.
Jotenkin olen vapaa-ajalla niin totaalisesti vapaalla, että saatan vaikuttaa jopa tyhmältä. Välillä huomaan sanovani jonkun viisaan mielipiteen päivän aiheesta, ja ihmettelen itsekin, että alitajuisesti ehkä käsittelen poliittisia ja globaalejakin asioita.
Jotenkin ahdistun tietoisesta ajattelusta, kun tiedän ettei luomani mallit kuitenkaan toimisi, aina löytyy mutkistava asia.
Saatiin lapsi tässä välissä, mutta olin vielä äitiyslomalla ihan skarppi.
En tiedä kuinka tästä kuplasta nyt lähtisi pois.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Naisille käy noin. Lisäksi ulkonäkö romahtaa.
Siksi haetaan särmiä parikymppisiä.
Näinhän se on. Nuoret tytyt on 5/5.
Usa, Pohjoiskorea ja Venäjä. Ovatko nämä siis kiellettyjä?
Uutisista kiinnostaa lähinnä viihde- shokkiuutiset, esimerkiksi "koira txppoi perheen 4-vuotiaan".
Televisiosta katson lähinnä Vain elämää ja Bacheloria.
En ymmärrä mistä taantuminen johtuu.
Kun mies lukee jotain uutista ääneen, odotan vain että hän lopettaisi. Venäjä, USA, Pohjoiskorea ym väsyttää.
Olen pitkän tauon jälkeen taas innostunut shoppailemaan. Rakastan ostaa vaatteita miehelle, itselleni ja lapselle. Olen oikeasti taantunut pahasti.
Eilen mies sanoi että "olet kohta 30 ja käyttäydyt kuin teini" kun intin jostain typerästä. Viime viikolla hän sanoi, että toivoisi minun käyttävän aivojani, kun oli ongelmia verkon kanssa.. --Ja ensimmäisenä huusin miestä korjaamaan..
Ap
Niin teki minunkin mies. Siitä tuli ex.
Onko pakko muuttua? Ei, voit myös muuttaa.