Perunkirjoitusta varten ns. elää -todistus - affidavid, Certificate of life --- kysymys!
Onko kukaan taalla joutunut toimittamaan Suomeen perunkirjoitusta varten ko. todistuksen Yhdysvalloista? Sain postia lakitoimistosta, joka tarvitsee juuri tammoisen. Todistukseen tarvitaan nimeni, entinen (tytto)nimeni, henkilotunnus jne.
Lakitoimisto kertoi siis mita todistuksessa pitaisi olla. Lakimiehen (notary public) lahinna pitaa todistaa, etta olen elossa, ja etta olen kuka vaitan olevani.
Kysymys on siis, voinkohan itse vaantaa dokumentin peperille, ja marssia sitten esim. pankkiini notary publicin luo, ja saada taman vahvistettua? Lienee ei ole mitaan virallista formaattia, joka vaaditaan?
Trollit, jos olisitte hiljaa. Haluaisin vastausta, JOS taalla on ketaan, jolla on kokemusta. Kiitos.