Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tanoreksia

Vierailija
13.05.2018 |

Epäilen, että kärsin tanoreksiasta. Tanoreksia siis ei ole mikään syömishäiriö, vaan pakkomielteinen halu ruskettua. Tuntuu, että jokainen aurinkoinen hetki pitäisi käyttää auringonpalvomisella ja tunnen syyllisyyttä, jos ulkona paistaa aurinko ja olen sisällä/varjossa. Talvella yritän olla jatkuvasti joko solariumissa tai aurinkolomilla. Tuntuu, etten saa elämästäni mitään irti, kun käytän kaiken vapaa-aikani ruskettumiseen enkä vaikka näe ollenkaan kavereita. Näin on ollut siis jo monta vuotta, enkä ole aikaisemmin pitänyt tätä mitenkään sairaalloisena tai outona. Mutta vasta hetki sitten törmäsin tähän tanoreksia-termiin ja hoksasin, että kaikki piirteet täsmää minuun. Kenelläkään kokemuksia tanoreksiasta? Ja kyllä, tiedän, ettei se ole periaatteessa mikään oikea sairaus, mutta kyllähän rusketusriippuvuus voi olla liian pitkälle menneenä tosi haitallista.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
13.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ok. Rusketus ei ole kaunista. Minä taas yritän suojata ihon auringolta, ettei tulisi valovaurioita, enkä ruskettuisi. Mielestäni rusketus on rumannäköistä.

Vierailija
2/3 |
13.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siirry suihkurusketukseen tai itsestäänruskettaviin. Pidemmän päälle toi aurinko ja solkku on tosi haitallista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
18.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä yksi tanorektikko, vuodesta 2005 lähtien.

nyt olen tosin valkoinen mutta niin rumannäköinen, onneksi täällä missä asun on solkku 25e/kk rajaton käyttö, eli sinne siis seuraavaksi. 

 

valkoisen läskikin on rumannäköistä, ruskettunut on hoikempi ja myös finnit lähtee solkussa pois eli on oikeesti plussia myös :)

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi kuusi