Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä mieltä ihmisestä joka saa tukia

Vierailija
13.05.2018 |

eli saa työttömyystukea ja toimeentulotukeakin mutta samalla saa lahjoituksena varakkaalta ystävältään n. 300€ joka kuukausi. Tämä tietenkin kierrätetään niin että ei näy tilillä koska muuten otettaiisiin toimeentulotuesta pois. Tämä ystävä ei siis ole sukulainen, ei miesystävä vaan ihan vain samaa sukupuolta oleva varkkaampi ja vanhempi ystävä joka varmaan kamalan vuodatuksen seurauksena on päättänyt auttaa ystäväänsä.
Samalla tämä henkilö esittää köyhää ja on erittäin pihi luonteeltaan. OIkein mistään ei haluaisi maksaa ellei saa sitä ilmaiseksi. Esittää myös että on niin erinomainen ja järkevä ihminen kun osaa olla pihi ja "säästää" jopa työttömyyskorvauksestaan. (nämä eivät tietenkään tiedä että pummaa rahoja muilta ja tottakai hän ei tätä muille kerro) Muut jotka eivät voi tai osaa säästää työttömyyskorvauksesta ovat kuulemma vain huonoja rahan käytössä ja tuhlaavat jonninjoutavuuksiin. Kerrassaan vastenmielisen ärsyttävä tyyppi.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet kateellinen jonkun 300 eurosta :D

Vierailija
2/4 |
13.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

No kyllä mäkin olisin kateellinen. 300€ TT tuen päälle on paljon. Itseasiassa moni parin tonnin palkkaa tienaava saa samantasoisesti kokopäivätöistä eli käteen jäävä tulo on n. 300-500€ enemmän kun TT tuella elävä. Ei kai sille mitään voi jos joku saa pummattua toisilta rahaa. Ällöttävää tosiaan jo samalla esittää köyhää raukkaa vaikka tilillä olisi tonneja. Tai tuossa tapauksessa ei tilillä vaan jossain patjan alla. Ja en ymmärrä jos arvostelee sitten muita jotka elävät niukemmin rahan käytöstä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
13.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on köyhä joka saa tonnin tai alle kuussa rahaa.

Vierailija
4/4 |
13.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Se on köyhä joka saa tonnin tai alle kuussa rahaa.

TT tuella elävät saavat kyllä yleensä enemmän kun tonni kun otetaan vuokra mukaan eli tuet ovat yleensä reippaasti yli tonnin. Itseasiassa jos joku tukien varassa elävä saa 300€ siihen päälle pimeästi voi olla jo ihan samoissa kun paria tonnia bruttona tienaava. Esim. 1600€ netto miinus vuokra, sähkö ja työmatkalulut 900€, on 700€ ja työttömälle jää asumiskulujen jälkeen 500€. Tuohon vielä 300€ päälle pimeästi niin työtön saa jo enemmän.