Säälittää oma 5v lapseni.
Lapsi on 2v siskonsa kanssa pph:lla hoidossa. Muut hoitolapset ovat pieniä. Elokuussa jo laitoin siirtotoiveen päiväkotiin mutta paikkoja ei ole. Luultavasti onnistuu vasta elokuussa :( Lapseni ei viihdy hoidossa kun ei ole ikäistä seuraa. Mihin voisin ottaa yhteyttä, että asia etenisi? Mielestäni lapsellani on oikeus ikäiseensä seuraan, vai?
Kommentit (10)
Tuon ikäiselle lapselle on th:n mukaan hyvin tärkeää saada omanikäistä seuraa ja itseään kiinnostavaa ja vaatimustasolta sopivaa tekemistä.
Onneksi käyvät joskus leikkimässä muiden pph:ien lapsien kanssa ja samalla pihalla käy myös leikkimässä esim. eskarilaisia iltapäivällä. En valita, sujuuhan se näinkin, mutta jonossa ollaan.
Sillä pian th:n soiton jälkeen paikka järjestyi pk:n eskariryhmän viskarina.
4
pienemmän kanssa ja käyttää siinä isompaa kerhoissa, puistoissa yms. Sitten olisikin jo eskarin aika.
Mielestäni pph:lla pitäisi aina olla kaksi suht saman ikäistä ryhmässään. Täytyypä selvittää tuota neuvola asiaa. -ap
" Minä haluan."
Sen lisäksi toimit tyhmästi.
11
Ei oikeutta " ikäiseensä seuraan" . Ihan vaan tiedoksi. Muutenhan jokainen vanhempi alkaa speksaamaan, minkälaiseen hoitopaikkaan ja minkälaiseen tai minkä ikäiseen seuraan hänen lapsellaan " on oikeus" .