Leikkiikö teidän 10 ja 12 v lapset jollain? Millä?
Ja pelikonsolit ja kännykkäpelit ei sitten kelpaa! Niillä minunkin pelaisi joka päivä jos saisi.
Leikkiikö jonkun 10-12v lapsi jollain leluilla? Millaisilla?
Kommentit (16)
11-v leikkii pehmoeläimillä, rakentaa sohvatyynyistä majoja. aika harvoin enää leikki petshopeilla, legoilla tai vastaavilla. Ulkona rakentaa majaa metsään ja leikkii siellä ihan ilman leluja. 14-v siskonsa kanssa leikkii omakeksimäänsä roolileikkiä/peliä trampoliinilla. Kannustan molempia jatkamaan leikkimistä mahdollisimman pitkään.
Minäkin kannustan ja yritän että leikkisivät mutta ei. Telkkaa katsoisi mielellään tuntikaupalla, kirjoja lukee paljon.
On meillä Legoja, Barbeja, Playmobilia, pehmoeläimiä, magneettirakennusjuttuja, puujunaratoja, muovieläimiä, monstereita, vaikka mitä lelua.
Mutta ei ne leiki :'(
Ap
10v leikkii legoilla, petseillä jne melkein päivittäin. Piirtää paljon. Kavereiden kanssa leikkii vielä satunnaisesti pihalla esim. puumajassa tehden hiekasta keitoksia jne.
13v rakentelee Arduinoilla, purkaa vanhoja sähkölaitteita ja rakentelee niistä uusia viritelmiä, ohjelmoi legorobottia ja rakentelee sitä, joskus jopa touhuaa peruslegojen parissa ja kuvaa niistä videoita. Toki pelaa paljon myös tietokonepelejä jne.
14v rakentelee satunnaisesti tekniikkalegoilla, pelaa paljon tietokonepelejä ja tekee niistä videoita. Käy myös töissä melkein jokaviikko.
Varsinkin kaksi nuorempaa mutta joskus kaikki innostuvat leikkimään pihalla minun ja kavereiden kanssa pallopaikalla, hippaa ym. Mummolassa pelaavat mummon kanssa lautpelejä, bingoa ym.
Valitettavasti leikkiaika alkaa olla perheessä ohi mutta olemme kannustaneet vieläkin leikin pariin koska tuntuu että nykyään lapset lopettaa leikkimisen turhan aikaisten. Eli meillä aikuiset ei väheksy leikkimistä ja hyviä leikkejä ei keskeytetä kuin pakon edessä ja leikkimisestä ei koskaan puhuta pikkulasten turhana touhuna jne. Ja kuuntelemme kiinnostuneina jos lapset kertovat jotain leikeistään ja esittelevät niitä.
Siivosin vähän aikaa sitten varastoa. Nostin puujunarata laatikon aulaan ja pyysin lapsia järjestämään ne niin laitan pois kun ei enää käytetä. No purkivat palat lattialle ja hetken päästä kuului kun iloisina rakensivat rataa. Oli varmaan isoin toimiva rata mitä niistä on rakennettu ja oli viikon verran esillä enennkuin kerättiin pois.
Meillä leikkivät parhaiten jos lelut eivät ole kokoajan näkyvillä. Ja toki lelut muuttuvat. Eli duploillakin meidän isot leikkvät vielä jos ovat esillä kun pieniä vieraita käynyt. Mutta eivät kauaa eikä montaa kertaa vuodessa. Mutta legorobotti ohjelmointineen on nyt sopivampi haaste. Eli leikit ja lelut muuttuvat. Ja robotin kanssa tarvivat välillä apua ja toisinaan pientä ideointia ja patistelua "osaisitteko tehdä liikennettä ohjaavan puomisysteemin legoilla ja robotilla"... Siitäkin syntyi mielenkiintoinen rakenteluprojekti.
t. nro 4
Minulla 10-vuotias tyttö. Ei leiki enää juurikaan. Oikeastaan vain silloin kun 3-vuotias sisko pyytää mukaan omiin leikkeihin. Tykkää piirtää, ommella, askarrella ja sisustaa omaa huonetta, sekä tehdä puutarhasuunnitelmia.
Vierailija kirjoitti:
11-v leikkii pehmoeläimillä, rakentaa sohvatyynyistä majoja. aika harvoin enää leikki petshopeilla, legoilla tai vastaavilla. Ulkona rakentaa majaa metsään ja leikkii siellä ihan ilman leluja. 14-v siskonsa kanssa leikkii omakeksimäänsä roolileikkiä/peliä trampoliinilla. Kannustan molempia jatkamaan leikkimistä mahdollisimman pitkään.
Poika 9 ja tyttö 12 juuri tuollaisia leikkejä leikkivät.
Vierailija kirjoitti:
Minulla 10-vuotias tyttö. Ei leiki enää juurikaan. Oikeastaan vain silloin kun 3-vuotias sisko pyytää mukaan omiin leikkeihin. Tykkää piirtää, ommella, askarrella ja sisustaa omaa huonetta, sekä tehdä puutarhasuunnitelmia.
Minullakin on 10- ja 3-vuotiaat tyttäret. 10-vuotias oli viime vuoteen asti todella aktiivinen leikkijä, mutta nyt selkeästi leikkiminen on jäänyt. Leikkii joskus pikkusiskon kanssa, rakentavat usein esimerkiksi majan, samoin innostuu usein rakentamaan/järjestämään leikkiä, kun näkee pikkusiskon leikkivän, isosisko kuitenkin kyllästyy yleensä sitten kunnossa järjestettyä. Puhelimella en anna olla koko aikaa, joten yleensä isosisko kuuntelee musiikkia ja puuhastelee jotain huoneessaan (sisustaa, piirtää, virkaa, lukee) tai keksii koreografioita kuuntelemiinsa musiikkeihin.
Leikkii legoilla ja joskus kokkailee leikkikeittiössä (askartelee ruokia), pukee barbeja ja ompelee niille vaatteita, sisustaa nukkekotia ja tekee isän kanssa sinne uusia kalusteita.
Pihalla kokkaa kuravelliä vielä ihan antaumuksella.
Lukee ja koodaa, ei niinkään pelaa.
Harjoittelee myös mielellään ihan oikeaa ruuanlaittoa.
11v
Meillä 10,5-vuotias leikkii nukkekodilla, petshopeilla, pitää leikkimökissä kahvilaa. Barbiet pakkasi pois pari viikkoa sitten, ei kuulema enää kiinnosta. Leikkii pikkuautoilla, kiipeilee puissa, kirmaa keppihevosten kanssa. Onneksi vielä leikkii.
11-v leikkii pehmoeläimillä, rakentaa sohvatyynyistä majoja. aika harvoin enää leikki petshopeilla, legoilla tai vastaavilla. Ulkona rakentaa majaa metsään ja leikkii siellä ihan ilman leluja. 14-v siskonsa kanssa leikkii omakeksimäänsä roolileikkiä/peliä trampoliinilla. Kannustan molempia jatkamaan leikkimistä mahdollisimman pitkään.
Meillä myös 11-v ja melkein tismalleen samat jutut! Ja 13-v isoveli joskus vielä noissa trampparoolileikeissä mukana. : ) MOnet sanoo, että lapset ei ole enää kouluun menon jälkeen leikkineet mitään..mutta minä myös olen ilahtunut lasten mielikuvituksesta ja leikkitaidoista..vaikka se joidenkin mielestä jotenkin lapsellista onkin. No, lapsiahan ne onkin.. ; )
Tuleva 10v ainakin leikkii. Tai no kuvaa omalla videokamerallaan esim. Petsi videoita 👌 Leikkii kyllä petseillä. Onneksi. Meillä otetaan puhelin pois koulupäivän päätteeksi ja tvtä katsotaan iltapäivällä et vanhemmat saa "levätä" työn päätteeksi tai tehdä rauhassa ruokaa! Meillä ei myöskään tiedetä mikä on playstation tai mitään muutakaan konsolia.
Meillä 11v leikkii pikkuautoilla, nerffeillä, legoilla ja Brion junaradalla. Välissä oli kausi kun ei halunnut leikkiä vaan oli kuulemma niin iso ettei enää tarvitse leluja.
Paljon myös askartelee, muovailee, kasaa plus plussista juttuja ym.
Meillä on kyllä ruutuaika aika rajattua. Jos ei olisi, niin ei irtautuisi puhelimesta/pleikkarista ollenkaan.
Meillä 10-vuotias tyttö leikkii petseillä ja tekee mm. slimejä. Kavereiden kanssa tekevät sirkus tms. esityksiä. Trampalla kanssa pompitaan todella paljon. Meillä ei katso telkkaria juuri ollenkaan. Kännykkäaikaa ei tarvita rajoittaa läheskään joka päivä.
Siinä missä kotiluokastakin oli jo muutamat aloittaneet meikkaamisen ja koittivat olla jo kypsiä naisenalkuja niin itse olin kyllä vielä kutosluokallakin kovasti kiinnostunut monista heidän mielestään 'lapsellisista' ja 'noloista' asioista (mm. pokemoneista ja digimoneista) ja tuli kyllä leikittyä muutamaa vuotta nuoremman sukulaisen kanssa vielä pitkään mm. Niillä sarjojen keräilyfigureilla ja seurattua aamun lastenohjelmat ennen kouluun menoa ja tietty viikonloppuisin.
Varmasti monilla pikkuisilla on kova hoppu päästä tähän "jännään aikuisten maailmaan" mutta toisaalta kyllä lapsien pitäisi antaa olla lapsia jos heillä riittää mielenkiintoa leikkeihin yms. vielä vaikka ikätoverit kasvaisi ulos niistä jutuista. Kannustan kaikkia kannustamaan lapsiaan leikkimään niin kauan kuin se heistä luonnolliselta tuntuu :)
Legoilla, Steiff-eläimillä, barbeilla jne.