Muovin välttely - mikä on sinun niksisi vähentää muovijätettä?
Kommentit (53)
Pyrin ostamaan vain luonnonkuidusta valmistettuja vaatteita. Ei polyesteriä, acryyliä muoviturkiksia jne.
Farkut ilman elastaania!
Lähipiirissä monet ostavat jauhelihat yms. muut lihat lihatiskistä, sillä se liha on pakattu paperiin.
Ostan muovikääreeseen pakattujen suklaapatukkojen sijaan irtokarkkeja paperipussiin ;)
Vessa- ja talouspaperipussien käyttö roskapusseina. Kunhan ei ole reikiä, kelpaavat hyvin siihen hommaan ja jos onkin, niin laitan muut kierrätettävät kuten metallit tai pahvit niihin.
En osta turhaan muovipusseja. Lajittelen jätteet niin, että muoviseen roskapussiin pakattua jätettä on mahdollisimman vähän -> vähemmän roskapusseja.
Kauppakassi, en osta muovipusseja. Hedelmiä ja vihanneksia varten olen hankkinut myös kestopussit, en käytä ksupsn pikkupusseja. Kestopillit (ennen ostin aina Ikeasta monta pussia smoothie pillejä...) Käytän esim vessapaperin, nettikauppaostosten tms. kääreenä olevat muovit roskapusseina. Käytän kahvikoneessa kompostoituvia maissipohjaisia kapseleita.
Oon itseasiassa siirtynyt suihkugeeleistä ja shampoista palasaippuaan (paperikääreessä). Ei tule turhia muoviputeleita. Ja iho ja hiukset kiittävät myös :))
En ole oikein onnistunut oikein jätteen syntymistä vähentämään, mitä nyt en juuri koskaan ota kaupassa muovikasseja. Mutta olen sentään päässyt taas kierrättämään nyt kun täälläkin on muovinkeräys. Vien kauppareissun yhteydessä eli pari kertaa viikossa muovit pois. Ruokapakkaukset saa huuhdeltua kun jättää ne tiskialtaaseen, aina siinä tulee käsiä pestyä, kylmää vettä juotavaksi laskettua tms että pääsevät likoon.
Vierailija kirjoitti:
Vessa- ja talouspaperipussien käyttö roskapusseina. Kunhan ei ole reikiä, kelpaavat hyvin siihen hommaan ja jos onkin, niin laitan muut kierrätettävät kuten metallit tai pahvit niihin.
Laitan kierrätymuovit niihin. Muovia on niin paljon kaupan tuotteissa pakkausmateriaalina jo ennenkuin kuluttajalle päättyvät ettei mitään järkeä.
Kangaspusseja olen käyttänyt jo yli 20 vuotta kauppakasseina, en osta muovikasseja koskaan.
Ostan muovipussin max kerran vuodessa, hedelmissäkin käytän kestoa. Jauhelihaa ostan ohueen muoviin pakattua.
En osta kaupoista oikeastaan mitään pysyvää.
Jos tarvitsen jokain, ilmoitan siskolleni.hän on hyvin aktiivinen fb.ssä ja hän tekee myynti-ilmoituksen.
Nyt tosin ostin uudet säilytyslaatikot kuiva-aineille. Vanhat olivat yli 15 v vanhoja.
Vanhat ensiksi myin ja sitten vasta ostin uudet.
Nyt tarvitsisimme uuden sohva. Olen ainakin vuoden etsinyt uutta. Nyt Hakolan sohva on päätetty hankkia. Ostan sen Habitaresta. Laitoin sohvan myyntiin 50 e. Myyntiaika on taatusti pari kk.
Jos saadaan myytyä, syksyllä kannan terassin sohvan sisälle ja on siinä, kunnes uusi saapuu.
Kaikki mahdollinen kierrätetään ja sekaroskaa tulee meillä n muovipussillinen kuussa, 3 henkeä.
Poltan kuivat jätteet. Eipä jää muovia.
Vierailija kirjoitti:
Lähipiirissä monet ostavat jauhelihat yms. muut lihat lihatiskistä, sillä se liha on pakattu paperiin.
Eivät ole huomanneet että siinä paperissa on toisella puolella ohut muovikalvo? Parempi ostaa muoviin pakattuna kuin "paperiin" jos muovi kierrätetään ja paperi menee roskiin.
En vie haudoille muovipurkkikynttilöitä. Hautajaisiinkin voisi viedä kimpun sen muovipohjalle tehdyn kukkalaitteen sijaan.
Täällä on tullut tosi hyviä. Palasaippua, palashampoo ja palakasvosaippua säästää rahaa ja luontoa.
Yksi juttu on muoviastiat, niitä ei meillä ole juuri muuta kuin hammasmukit ja ihan muutama juttu keittiössä. Taikinakulhot terästä, ovat ikuisia, kauhat, vispilät ja lastat puuta tai terästä. En halua muovihiukkasia ruokaani ja muoviastian suositeltu käyttöikä on vain 2 vuotta. Paistinpannu ikuisesti kestävää valurautaa eikä teflonia.
Heittämällä kaiken käyttämäni muovin mereen ja olemalla feikki muovinsäästäjä.
Kun en sitä tee itse niin muut joutuvat tekemään enemmän. Kenties jossain jossa sillä on jotain merkitystä.
Vierailija kirjoitti:
Heittämällä kaiken käyttämäni muovin mereen ja olemalla feikki muovinsäästäjä.
Onko muovinkeräyspiste tuttu sana?
Fleecen sijasta villaa ja puuvillaa.
Vierailija kirjoitti:
Kun en sitä tee itse niin muut joutuvat tekemään enemmän. Kenties jossain jossa sillä on jotain merkitystä.
Loppuu se muovi kun öljy loppuu...
Tästä tulee lyhyt ketju