Mitä olette saaneet työnantajaltanne joululahjaksi?
Esim. pienten kauppojen työntekijät tai tosi pienten (pari vierasta työntekijää) erikoisliikkeiden työntekijät.
Entäs isojen yksityisten firmojen työntekijät?
Kommentit (6)
Aika rumat sellaiset, jossa on suurella heijastava painatus oppilaitoksen nimellä. =(
Kolmena viime vuonna olemme saaneet kaksi glögilasia, kaksi tuoksukynttilää purkissa, juustolaudan.
Eli ei mitään ihmeempiä.
Viime jouluna kallis WindStopper takki. Edellisenä vuonna lahjapakkauksessa kaksi pöytäkynttilää ja kynttilänsytytin. Aiemmin on saatu mm. neuletakki, fleece-takki yms. Muita en muistakkaan.
Tylsiä nuo vaatelahjat, kun niitä seuraa aina pitkä oikean koon vaihtoprosessi joka jatkuu joskus helmikuulle asti :)
Veljeni myös isossa firmassa, he ovat saaneet isoja herkkukoreja, viiniä ja jaloja juomia ja yks vuosi mukana oli myös pieni kultaharkko.
Mieheni myös isossa filrmassa, he saavat yleensä kinkun, juustolajitelman ja viiniä.
Vierailija:
Kerran sain oppilaitoksen logolla varustetun heijastimen...Mies on pienessä erikoisliikkeessä töissä ja sai viime jouluna 100e lahjakortin isoon tavarataloon, 100e lahjakortin ko. erikoisliikkeeseen ja vielä pullon konjakkia
Tasan ei käy joululahjat :-(
Eikö näissä lahjoissa ole jotain määrärajaa? Tarkoitan, että olen kuullut, että jos saa yli 50 ¿:n arvoisen lahjan työnantajalta, verottaja katsoo sen palkaksi ja siitä pitäisi maksaa vero tai jotain.. Kertokaa miten menee? Mä tässä yritän miettiä lahjoja henkilökunnalle, mutta en halua kuseen verottajan kanssa mahd. verotarkastuksen yhteydessä..
Vierailija:
Viime jouluna kallis WindStopper takki. Edellisenä vuonna lahjapakkauksessa kaksi pöytäkynttilää ja kynttilänsytytin. Aiemmin on saatu mm. neuletakki, fleece-takki yms. Muita en muistakkaan.
Tylsiä nuo vaatelahjat, kun niitä seuraa aina pitkä oikean koon vaihtoprosessi joka jatkuu joskus helmikuulle asti :)Veljeni myös isossa firmassa, he ovat saaneet isoja herkkukoreja, viiniä ja jaloja juomia ja yks vuosi mukana oli myös pieni kultaharkko.
Mieheni myös isossa filrmassa, he saavat yleensä kinkun, juustolajitelman ja viiniä.
Saako kaikki työntekijät samanlaiset lahjat? Nuo kaikkihan on kuitenkin aika kalliita..
Mä olin sellasessa 120 hengen tietoteknisessä firmassa töissä, niin siellä kaikki sai punkkupullon joululahjaksi ja oli sitten ihan 8 ¿:n arvoinen..
" Työnantajan työntekijöilleen antaman joululahjan täytyy olla arvoltaan vähäinen, jotta se olisi saajalleen veroton. Verohallituksen ohjeen mukaan lahja voi olla esimerkiksi joulukinkku, herkkukori tai muu esinelahja. Lahja saa olla arvoltaan enintään 100 euroa. Joulurahat, lahjakortit ja muut rahaan verrattavat suoritukset katsotaan palkaksi niiden arvosta riippumatta.
Työnantaja voi vähentää omassa verotuksessaan henkilökunnalle annetun lahjan kustannukset. Arvonlisäverovähennystä siitä ei saa kuitenkaan tehdä. "
Ja mä annoin toissa vuonna hierontalahjakortit, voi perkale!
t. yrittäjä
Kerran sain oppilaitoksen logolla varustetun heijastimen...
Mies on pienessä erikoisliikkeessä töissä ja sai viime jouluna 100e lahjakortin isoon tavarataloon, 100e lahjakortin ko. erikoisliikkeeseen ja vielä pullon konjakkia
Tasan ei käy joululahjat :-(