Hyvä mies, mutta tupakoi :(
Harmittaa... Tapasin symppiksen, kunnollisen ja lempeän miehen, mutta en pääse yli hänen tupakoinnistaan. En vaan pysty kestämään sitä hajua. Olenko pikkumainen, jos jätän hänet tupakoinnin takia?
Kommentit (88)
Jos se on sulle tärkeä kysymys niin ei. Eihän se tupakoivan pussailu maistu hyvälle ja se haju on karmea. Itse aloin seurustella nuoren miehen kanssa, joka sekä ryyppäsi että tupakoi. Oma-aloitteisesti hän molemmat toiminnot lopetti, kun seurustelun merkeissä muuttui vakavammaksi. Mutta tällainen on mahdollista vain jos ko henkilö haluaa itse tehdä muutoksen. Ei se nalkuttamalla ja käskemällä tapahdu.
Vierailija kirjoitti:
No sinun päätöshän se on. Voisi kuitenkin miettiä onko tuo niin iso asia jos muut isot linjat on kunnossa. Kukaan ei nimittäin ole täydellinen ja tupakoinnin voi lopettaa.
Mut onhan se tosi rasittaavaa haistella tupakan käryä 24/7, jos itse ei polta. Jos on alkana tapailla miestä, niin nyt on vielä helppo erota, kuin sitten vauva sylissä.
Mä ehkä yrittäisin saada häntä vaihtamaan sähkötupakkaan, koska se ei haise. Kestäisitkö sitä?
ala itsekkin polttamaan niin ei häiritse.
Osta hänelle nuuskaa, se on savuton vaihtoehto tupakalle.
Itse olet virheetön voidaksesi vaatia täydellisyyttä?
Niin, yleensä jännikset tupakoi. Kannattaa kestää se tai sitten vaihtaa tupakoimattomaan kilttimieheen ja antaa seksielämän kärsiä.
Kaikkeen tottuu :D Mieheni tupakoi enkä enää huomaa sitä mitenkään.
Joillakin tupakoitsijoilla haisee hengitys ihan viemärille. Tuossa tapauksessa olis varmasti pakko jättää.
Totta kai jätät. Onhan tuo nyt ihan ehdoton turn off, kun se täydellinen unelmien prinssi kuitenkin odottaa sinua tuolla jossain valmiina rakastumaan sinun virheettömyyteesi.
Vierailija kirjoitti:
Itse olet virheetön voidaksesi vaatia täydellisyyttä?
Tupakoimatomuus ei ole täydellisyyttä vaan lähinnä minimivaatimus.
Itsekkin tupakoin ja aion tupakoida jatkossakin. En huolisi tupakoivaa naista koska en halua vammaisia lapsia.
Hyi, en pystyisi aloittamaan suhdetta tupakoitsijan kanssa. Ne vaan haisevat niin kuvottavalle.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Itse olet virheetön voidaksesi vaatia täydellisyyttä?
Tupakoimatomuus ei ole täydellisyyttä vaan lähinnä minimivaatimus.
Hyvin teille menee valtion propaganda läpi. Varsinaisia lampaita.
Tapailin vähän aikaa tupakoivaa miestä, mutta en vaan voinut sietää sitä hajua loppujen lopuksi. Asunnossani ei ole parveketta, joten poltti sitten ikkuna auki, mutta se haju levisi kuitenkin koko asuntoon. Hänen asuntonsa haisi taas ihan hirveälle.
Päätin sitten lopettaa tapailun. Ja tuolla tupakoinnilla ihan varmasti saa keuhkosyövän jossain vaiheessa.
Tupakointi on jo itsessään turnoff mutta lisäksi se myös kertoo laajemmin ko. henkilön asenteesta ja elämänarvoista, eikä mitään myönteistä.
Meillä minä poltan, mies ei. Poltin jo vuosia ennen kuin tapasimme, mies ei ole koskaan polttanut. Onneksi hän ei ole niin pikkumainen että koko suhde olisi jäänyt aloittamatta yhden tavan takia. :D
Vierailija kirjoitti:
Itse olet virheetön voidaksesi vaatia täydellisyyttä?
Savuttomuus ei vielä takaa täydellisyyttä. Jokainen määrittelee itse mitkä puutteet sietää ja mitkä ei.
Tupakan haju on kyllä kamala. Se tarttuu kumppanista esimerkiksi sohvaan ja lakanoihin. Ainakaan itse en suostu nukkumaan tupakanhajuisissa lakanoissa. Tupakoitsijat eivät itse ymmärrä, että kuinka tupakoimaton haistaa tupakan eri tavalla. Vaikka toinen polttaisi vain parvekkeella, niin kyllä se haju vaatteiden mukana kulkeutuu sisälle. Ja tupakoijan pussailu on kyllä iljettävää.
Tupakoitsijat ovat nykyään sen verran harvassa että se leimaa henkilön heti ns. alemman luokan edustajaksi. Lisäksi se on ihan oikeasti todella vastenmielinen haju, bussissakin on joskus pakko siirtyä jos joku röökaaja istuu lähelle.
No sinun päätöshän se on. Voisi kuitenkin miettiä onko tuo niin iso asia jos muut isot linjat on kunnossa. Kukaan ei nimittäin ole täydellinen ja tupakoinnin voi lopettaa.