Miksi niin monilla on ongelmia totuuden kanssa? Feministeillä ja suvaitsevaisilla esim.
Jos paras mahdollinen maailma saadaan aikaan puhumalla totta ja tunnustamalla tosiasiat sekä toimimalla niiden mukaan, miksi monet eivät näin tee? Esimerkkinä nyt vaikka työmarkkinoiden eriytyminen ja kuinka reaalimaailma toimii tässäkin kohtaa tasan vastakkain kuin feministisen ideologian ja naistutkimuksen mukaan voisi ennustaa. Mitä hyötyä on "tieteestä" jonka perusteella ei voi ennustaa mitään. Sellainen on vain ideologia. Älykkyyserot on toinen esimerkki.
What could go wrong there?
Kommentit (5)
Voisitko selventää mitä tarkoitat? Kuten että millä tavoin feministinen ideologia ja sukupuolentutkimuksen tutkimustulokset ovat mielestäsi ristiriidassa työmarkkinoiden eriytymisen tosiasiallisen toteutumisen kanssa?
Ideologiahan menee niin, että "tasa-arvon" lisääntyessä myös työmarkkinat yhtenevät ja nyt käy juuri toisinpäin. Se on kerta kaikkiaan aivan keskeinen teema feminismissä.
Vierailija kirjoitti:
Niin, "totuuden"
Ihan tutkitun faktan kuten älykkyyserojen kanssa esim.
Minusta tuntuu, että tällainen keskustelu tulisi käydä jollain muulla foorumilla kuin vauva.fi:n Aihe vapaa-palstalla.
Hyvä yritys kuitenkin.
Kiitos siitä.
Niin, "totuuden"