Millainen paikka on HEINÄVESI?
Kommentit (13)
Hieno ja kaunis paikka. Luostareita ja luostariviinejä. :)
Millaista mahtaa olla talvella keskellä ei mitään?
Mukava mökkipaikkakunta. :) Saimaa ja luostareita, Savonlinna suht lähellä.
Siis mikä kyselijä sä oot? KVG jos niin kovasti kiinnostaa Tuusjärvet, Heinävedet. Maaninka ja Siilinjärven on oikein kivoja paikkoja. Nilsiässä on Tahko ja se on kiva. Rautavaara on pieni ja sinne on pitkä matka kaikkialta. Mitä muuta haluat tietää?
Kappale kauneinta suomea, näin sanotaan. Talvisin tietysti hiljaisempaa, mutta hyvät ulkoilu,-ja harrastusmahdollisuudet. Hiihtolatuja, laskettelurinne, moottorikelkkareittejä. Kesällä virkeämpää. Mökkeilijöitä paljon. Luontoa ja vesistöä riittää. Lähin kaupunki Varkaus, 50 km, Joensuu ja Savonlinna 80 km,
Pieni kylähän se on, mutta tarvittavat palvelut löytyy.
Pohjois-Heinäveden nettisivujen tapahtumakalenteri ja palveluluettelo päivitetty: http://pohjoisheinavesi.fi
Täytyy myöntää, etten edes osaa sijoittaa Suomen kartalle. Anteeksi.
Melkein yhtä hyvä kuin paradise city. Missä grirls are green and the grass is pretty.
Siellä neitsyeet katoavat kuin tukka tuuleen...
Vierailija kirjoitti:
Täytyy myöntää, etten edes osaa sijoittaa Suomen kartalle. Anteeksi.
En minäkään olisi osannut, mutta joku kirjoitti, että Savonlinnaan 80km ja Varkauteen 50km, siitä osaan suunnilleen hahmottaa. Tosi hienoja maisemia siellä on. Olen joskus mökkeillyt tuolla suunnalla.
Siellä kun juo vettä olo on kuin olisi heinää poltellut. Siitä se nimi tulee.
Eipä siellä juuri mitää ole, että kaipa se on aika rauhallista aluetta. Asuminen varmastikin aika halpaa. Sijainti aika kehno sillä pitkä matka vähän joka paikkaan.