Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä Sotessa mättää?

Vierailija
06.03.2018 |

Tässä syyt, miksi meidän kaikkien tulisi vastustaa Sotea.

-EU ei tule hyväksymään valinnanvapauslakia, koska se on laiton

-Eli valinnanvapautta ei tulisi, mutta maakuntauudistus kylläkin

-Tämä tarkoittaa sitä, että Keskusta kasvattaa valtaansa, koska maakunnissa äänestetään keskustaa

-Maakunnat tulevat saamaan valtiolta tietyn budjetin terveyspalveluihin, mutta budjetti ei tule riittämään. Maakunnilla ei ole verotusoikeutta, joten lisää rahaa ei voi saada mistään.

Yhteenveto: keskustasta (lestat) vakiinnuttavat asemansa ja julkinen terveydenhuolto muuttuu nykyistä paskemmaksi.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
06.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä EU voi valinnanvapauslain hyvinkin hyväksyä, samantapaisia malleja kun on muuallakin.

Itse kuulun siihen ilmeisesti pieneen vähemmistöön, jotka toivovat soten läpimenoa. Ei se malli ole varmasti mitenkään täydellinen, vaan vielä paskempi on tämä nykyinen, jossa "köyhät" on arvauskeskusten armoilla, asuinpaikkansa mukaan (esim. omassa lähimmässä on lähinnä ulkomaisia lääkäreitä) ja kaikki kellä on varaa käyttävät yksityisiä palveluita. 

Vierailija
2/3 |
06.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eu ei voi hyväksyä, koska se on laiton.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
07.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ai mikä sotessa mättää? Se, että sen avulla pyritään pääsemään eroon julkisesta terveydenhuollosta, jotta kaikki olisi yksityisiä. Näin saataisiin aika nopeasti amerikan malli jossa pitää olla vakuutus ja rahaa jos tahtoo hoitoa. Yksinkertaistettuna suunnitelmana on tappaa köyhät.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä kuusi