Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mistä saa halvimmalla silmälasit? Specsavers?

Vierailija
02.03.2018 |

Voiko lasit saada esim. hintaan 50€? Ei niiden ulkonäöllä ole oikeastaan väliä.

Näköni on huonontunut viime aikoina. Mulla on taittovirhettä, toinen silmä on likinäköinen ja toinen vaatisi plussalinssin. Viime aikoina on käynyt tosi vaikeaksi tarkentaa katsetta nopeasti eri etäisyyksille ja todella väsyneenä jotenkin vaan luovutan ja katson ikäänkuin vain toisella silmällä eli näen lähellä olevat jutut kahtena. Onneksi se likinäköinen silmä näkee lähelle hyvin, joten toinen kuva on tarkka. :D Alkaa jotenkin käydä vaikeaksi. Rahaa ei juuri ole.

Mulla näkyy olevan myös karsastusta, mutta ei mulla taida mihinkään erikoisiin prismalinsseihin olla varaa.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
02.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Vierailija
2/5 |
02.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Favoptic. On silmälasien nettikauppa ja sikahalpa. Sieltä on jo kolmannet lasit.

Tilaat neljät pokat sovitettavaksi ja valitset parhaat. Sit vaan lähetät silmäläälärin tai optikon näöntarkastuksen tulokset sinne, että osaavat tehdä oiket linssit.

Esim. Mulla molemmat silmät -5 ja liikkeestä lasit 500-600e. Favopticilla koko hoito 129e.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
02.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse ostin tammikuussa silmäsalit tytölle Specsaversilta.

Tytön lasit maksoivat yhteensä 169. Tämä hinta sisältää kahdet pokat + linssit erikoispinnoitteella (estävät naarmuuntumista jne.) Linssien hinta oli 70 euroa ja pokien 99 euroa. Laskennallisesti hinnaksi jäi 84,50 per lasit. Näöntarkastus+silmänpaineen kuvaus olivat ilmaiset.

Halvemmaksi olisi tullut, jos olisi valittu edullisemmat pokat. Pokia sai 19 eurosta alkaen.

Joku mainosti juuri 3 lasit yksin hinnalla. Mielestäni hyvä tarjous.

Vierailija
4/5 |
02.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puoli vuotta sitten Specsaversiltä voimakkaat miinuslasit + näöntarkastus 90e. Juju on kieltäytyä kaikista linsseihin kaupattavista erikoisominaisuuksista, kuten ohennuksista ja pinnoituksista. Melkein pakottavat niitä ottamaan, jolloin hinta nousee satasiin. Itsellä - 7 linssit eikä ohennuksia. Mitään eroa ei huomaa ohennettuihin.

Vierailija
5/5 |
02.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Halvalla ei saa hyvää tai pitää nähdä vaivaa ja ottaa asioista selvää. Halvat linssit naarmuuntuu helposti. Netistä saa ihan hyvään hintaan mutta vaatii vähän kokemusta.