Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Seisomatyö, vihlova kipu kantapäässä ja jalkapöydän ulkosyrjässä

Vierailija
23.02.2018 |

Kipu tulee sellaisina sykäyksinä... ei satu ei satu ei satu ja yhtäkkiä vihlaisee kovaa!!! Olen ollut seisomatyössä puolisen vuotta monen vuoden tauon jälkeen, mulla on superhyvät työkengät mutta tää kipu tuli tuossa viikko sitten. Ensin oli kipua kantapäässä ja nyt se on sekä kantapäässä että jalkapöydän ulkosyrjässä. Ei vaikutusta lepääkö vai kävelenko, viiltävä kipu tulee kun tulee..... Jalan holvikaari mulla on matala ja vähän kai jo liikavarvasvaivaakin... voiskohan ne vaikuttaa? Mikä auttais? Liikun paljon kävellen ja teen lihaskuntotreeniä 2-3 krt salilla. Juoksu ois tarkoitus aloittaa taas kevään tullen niinkuin joka kevät.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
23.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Plantaarifaskiitti!

Vierailija
2/3 |
23.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt ortopedille ja vikkelästi ennen kuin vaiva pahenee! Saat luultavasti kortisonipiikin kantapäähän ja se sattuu mutta se myös auttaa paranemaan. Tarvit kunnolliset jaloillesi muotoillut pohjalliset. Ensihätiin osta apteekista silikoniset kantapäiden alle laitettavat ”kupit” jotka keventävät painetta. Niitä käytetään esim. luupiikin hoitoon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
23.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

plantaarifaskiitti se on . kärsin samasta vaivasta juuri nyt.  silikoni kantapohjalliset ovat erittäin hyvät , tasapohjakenkiä tulee välttää.  saattaa kestää pitkänkin aikaa.   juoksemista ei ihan kohta kannata edes suunnitella.  vesijumppa ja uiminen tekevät hyvää , myös pyöräily.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme yhdeksän