Miten pukeutua kesähäihin?
Mikä näistä on mielestänne paras mekko?
http://www2.hm.com/fi_fi/productpage.0532449001.html
https://www.zalando.fi/dorothy-perkins-petite-vapaa-ajan-mekko-lilac-dp…
https://www.zalando.fi/dorothy-perkins-petite-juhlamekko-grey-dp721c03k…
Pidän eniten tuosta jossa olkapäät ovat paljaana. Mutta kehtaako tuollaista käyttää kun olen alle 160cm pitkä ja enkä ole kovinkaan siro?
Mekon kanssa olin ajatellut laittaa mustan pikkulaukun ja mustat korkokengät. Korva- ja mahdollinen kaulakoru hopean väristä. Sopiiko näiden kanssa musta neuletakki, kun kirkossa olkapäät eivät ilmeisesti saa näkyä? Esimerkiksi tällainen:
https://www.zalando.fi/anna-field-neuletakki-black-an621ia2c-q11.html
Riittääkö hiuksien laitossa kihartaminen (ja ehkä ohut panta)? Tuo on ainoa kampaus jonka osaan tehdä. Ei ole halua kampaajalla käydä kun joutuisi monta kymppiä yhden päivän tukasta maksamaan, ja juhlakampaus ei mielestäni ole välttämätön rennoissa kesähäissä.
Kannattaako laittaa tekoripset vaikka en ole sellaisia ikinä kokeillut? Vai onko vaikutelma vain kiusallinen kun meikki muuten tosi luonnollinen (kulmat tehty mutta kasvoilla ei meikkivoidetta)? Jos laitan vain ripsiväriä enkä tekoripsiä, onko järkevää tehdä silmänrajaukset nestemäisellä eyelinerillä? Tuon meikin teen monesti kotona mutta en tiedä näyttäisikö typerältä juhlameikkinä.
Siinä oli kysymys poikineen.
Kommentit (4)
Liila on kaunis, mutta juuri sen kanssa ei mielestäni sovi tuo pitsinen bolero. Molemmat vaatekappaleet olisivat pitsiä, mutta eri pitsiä. Näyttäisi vähän hölmöltä. Muiden mekkojen kanssa pitsibolero kyllä sopii. Jos ostat tuon pitsisen liilan mekon, niin ehkä vaalea kevyt jakku sopisi sen kanssa paremmin? Jotkut peittävät myös ihan vain juhlavalla huivilla olkapäät kirkossa.
Laita olkaimeton, valkoinen maksimekko.
up