Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tarvitsenko ammattilaisen apua? (läheisriippuvuus, menettämisen pelko)

Vierailija
02.02.2018 |

Toivoisin, että joku voisi kertoa, mistä minun tunteeni johtuvat ja että tarvitseeko minun hakea ammattilaiselta apua. Kerro tässä yhden esimerkin:

Poikaystäväni ja minä olemme opiskelijoita. Välillä (muutamia kertoja vuodessa) on hieman "rankempia" bileitä. Pari viikkoa sitten poikaystäväni oli bileissä, joissa juotiin hyvin paljon ja humalan hakuisesti teräviä ja kaikkea muutakin vahvaa alkoholia. Jossain vaiheessa huoleni tuntui kasvavan liialliseksi ja minusta tuntui, että sain ahdistuskohtauksen. Minulla mm. virtsaamisen tarve lisääntyi, vatsassani tuntui ihan hirveältä, itkin ja tärisin. Vatvasin pääni sisällä kokoaja erilaisia tilanteita, jossa poikaystävälleni saattaisi käydä jotakin pahaa ja samalla pelkäsin ettei hän tule kotiin. Oloni yltyi niin pahaksi, että sanoin poikaystävälleni huonosta olostani (en mistä se johtui) ja hän sanoi, että tulee kotiin kun on sopiva hetki. Tämä hieman rauhoitti mieltäni, mutta edelleen minua ahdisti ja pelotti kunnes hän tuli kotiin.

Silloin kun hän on muuten juomassa (hillitymmin), olen yleensä ihan ok, olen huolissani, mutta se ei aiheuta minulle fyysistä pahoinvointia samalla tavalla, kuin tuo kyseinen kerta. Pystyn olemaan itsenäisesti ja saan asioita aikaan, mutta jos ahdistun en pysty tekemään muuta kuin makaamaan. Edellä mainitsemana päivänä koin, että lamaannuin täysin, enkä pystynyt tekemään yhtään mitään, olin vain jatkuvassa ahdistuksessa. Tiedän itsekin, että reaktioni ei ollut normaali ja minun ei pitäisi tuntea sellaista. En kuitenkaan kyennyt rauhoittumaan.

Nuorempana, minulla oli asiat paljon huonommin, olin viel enemmän huolissaan pienemmistäkin asioista entisten poikaystävieni kanssa ja sain useita ahdistuskohtauksia aikaisemmin. Nyt kun olen tullut vanhemmaksi, ne ovat loppuneen lähes kokonaan, viimeisimmästä on hyvin pitkä aika. En nyt ymmärrä, minkä takia sain noin vahvan reaktion. Minua hävettää ja tuntuu pahalta, että minulle tulee tuollainen olo.

En osaa sanoa, mistä moinen voisi johtua. Osaako joku valaista asiaa.
Selventääkseni vielä, niin en ikinä rajoita poikaystävääni ja minulla ei ole ennen ikinä hänen kanssaan tullut tälläistä. Pelkään, että ahdistukseni tulevat takaisin, enkä saa pidettyä kurissa.
Mitä minun kannattaa tehdä ?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
02.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
2/4 |
02.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa hakea apua! Oishan se hyvä selvittää, mistä tuo johtuu ja/tai miten sen kanssa pärjää ja selviää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
02.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaihda mustat sukat valkoisiin.

Vierailija
4/4 |
02.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sulla on varmaan sama vaiva kuin mulla.

Pohjalla järjetön ahdistus hylätyksi tulemisen pelosta. Mulla sitä on ollut vauvaiässä ja myöhemmin vaikka on vaikea muistaa tarkemmin.

Pohjaton hätä on joskus ollut.