Suorittavat, raskaat vuorotyöt eivät kiinnosta, mitä opiskella? Ala, joka myös työllistäisi, mutta ei ole suorittavaa ja raskasta.
Mulla on yksi alempi korkeakoulututkinto alla ja mietin tässä, että jatkanko maisterin tutkintoon vai pitäisikö vain ja ainoastaan järkisyistä hankkia joku ammattitutkinto.
Olen tehnyt hieman kanditutkintoani vastaavia töitä muutamia vuosia sitten, mutta muuten lähinnä duunarihommia (siivooja, tarjoilija, myyjä). Ikää 34.
Olen tehnyt töitä miltei koko ajan, kun en ole opiskellut, ja opintojen ohessakin. Ei olisi ehkä kannattanut, sillä opinnot jäivät ja ajauduin hanttihommiin. Nyt koen, että nykyisellä työlläni ei ole enää mitään annettavaa, haluan parempaa. Pois vuorotyöstä, viikonlopputyöstä, haluan parempaa palkkaa ja fyysisesti kevyemmän työn.
Mutta mitä opiskella? Sote-alat eivät ehdottomasti käy, kun niitä kuitenkin ehdotetaan. Ei edes bioanalyytikko tms.
Onko korkeakoulutuksessa enää mitään järkeä? Muilla kuin lääkäreillä ja sosiaalityöntekijöillä..
Kommentit (2)
Prostituutio. Ei tartte ku maata selällään, ja satunnaisesti pyllistellä.
Harmi että asenteesi on tuo, sillä sote-aloilta saisit töitä.