Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jos tulee sota ja pakko muuttaa pois, niin miten käy asuntolainan?

Vierailija
21.01.2018 |

Tuttava osti taannoin itä-suomen rajakaupungista 400 000e maksaneen talon, ovat kyllä hyvätuloisia (nainen johtajana julkisella puolella). Lainaa piti ottaa paljon silti. Tuli mieleen- ja nyt en siis oikeasti usko että sota tulisi, tai ainakaan perinteisellä tavalla- että miten käy asuntolainan jos alue miehitetään ja evakuoidaan? Korvasiko valtio talvisodassa evakkojen talot ja maat?
Pankki ei kyllä korvaa mitään koska lainoissa on aina force majeure -ehto, mutta saako valtiolta mitään?
Eli siis hypoteettisena esimerkkinä, jos sota tulisi, tuttavaperhe pakkoevakuoidaan, 400 000 e talo jää venäjän haltuun, silti jää lainaa vielä 200 000e, niin pitääkö se laina maksaa? Ja korvaako sitä 400 000 menetystä edes vakuutusyhtiö?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
21.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Edellisessä sodassa jaettiin peltotilkkuja evakoille. Joko valtiolta tai valtio pakkolunasti maita omistajilta.

Seuraava sota on niin erilainen, että tuskin sen jälkeen on paljon mitään jäljellä.

Vierailija
2/4 |
21.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jospa te Pietarin trollit keskittyisitte parantamaan oman maanne oloja tämän trollailun sijaan niin tekin olisitte onnellisempia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
21.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minuakin kiinnostaisi tämä kysymys. Laajemminkin, jos lainapankkini kaatuisi tai tulisi kriisin aiheuttama pitkä käyttökatko, niin miten käy asuntolainan? Tai jos esim euron arvo mullistuisi ihan täysin, voisiko laina yhtäkkiä menettää arvonsa ja merkityksensä?

Vierailija
4/4 |
21.01.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap ei ole trolli. Pohdin asiaa vakavasti, sillä kyllä se laina pitää pankille maksaa, talo pitää jättää ja vakuutuskin on forcemajeure eli ei korvaa katastrofitilanteissa.

Muistelen että talvisodassa sai jotain pientä tukea (tontin ja tarvikkeita rintammiestaloa varten) mutta eihän se ole juuri mitään! Karjalassa oli varskkaita sukuja, maanomistajia, tehtaanomistsjia jne ja sinne jäi omaisuud. Ei mikään tonttiläntti korvaa esim miljoonaomaisuuden menettämistä. Eihän kukaan uskalla ostaa kallista taloa rsjadeudulta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan yksi